Strona: CZAS NA MŁODZIEŻ / Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli

CZAS NA MŁODZIEŻ

2023-04-29

27 kwietnia w auli Wydziału Mechaniczno-Technologicznego odbyła się „KONFERENCJA – CZAS NA MŁODZIEŻ”, zrealizowana w ramach projektu "MODELOWE ROZWIĄZANIA NA TRUDNE WYZWANIA – Plan Rozwoju Lokalnego i Instytucjonalnego Stalowej Woli", dofinansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 (85%) oraz budżetu państwa (15%). Wydarzenie miało charakter promocyjno-informacyjny i skierowano je do uczniów szkół ponadpodstawowych zlokalizowanych na terenie Stalowej Woli.

Głównym punktem konferencji była debata oksfordzka, w której udział wzięła młodzież uczęszczająca do stalowowolskich szkół ponadpodstawowych. Młodzi ludzie starali się odpowiedzieć na pytanie czy Stalowa Wola jest idealnym miejscem do życia. Uczestnicy debaty zwrócili uwagę na to, czego oczekują, potrzebują, czego im brakuje w mieście. Wskazali co trzeba zmienić. Podkreślili również atuty Stalowej Woli. Debata w takiej formie odbyła się po raz pierwszy. Czteroosobowe zespoły w żywej dyskusji broniły i obalały postawioną tezę.

Marszałkiem debaty oksfordzkiej był Mariusz Potasz dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Stalowej Woli. W jury zasiedli Lucjusz Nadbereżny prezydent Stalowej Woli, dr hab. inż. Andrzej Trytek, prof. PRz dziekan WMT oraz Tomasz Wosk Naczelnik Wydziału Promocji, Kultury, Zdrowia i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Starostwa Powiatowego w Stalowej Woli.

Wszyscy uczestnicy spotkania mogli wziąć udział w głosowaniach online przed i po zakończeniu debaty. Mogli oni w ten sposób wyrazić swoje zdanie na temat postawionej tezy ,,Stalowa Wola jest idealnym miejscem do życia". Obie strony dyskusji zostały wyróżnione przez jury za sposób prowadzenia dyskusji oraz bardzo dobre przygotowanie merytoryczne.

Debata oksfordzka posłużyła popularyzacji wśród młodzieży idei dialogu, kształtowaniu umiejętności prowadzenia dyskusji i wystąpień publicznych oraz umacnianiu więzi ze swoim miastem. Konferencja miała na celu integrację środowisk młodzieżowych w Stalowej Woli i nawiązanie kontaktów międzyszkolnych.

W planie wydarzenia znalazły się również prezentacja "młodzieżowym okiem" działań projektu realizowanych przez Lidera i Partnerów, gra integrująca dla uczniów z nagrodami oraz występ młodzieżowego zespołu muzycznego InsideOut.

Nie ma idealnego miejsca do życia, ale do takiego musimy zmierzać. Mamy co robić! Przyszłość Stalowej Woli zależy od Was! Te słowa, wypowiedziane na koniec przez Lucjusza Nadbereżnego prezydenta Stalowej Woli, idealnie podsumowują wydarzenie.