Strona: Dni Otwarte Wydziału / Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli

Dni Otwarte Wydziału

2019-05-26
, red.  Piotr Ludian

23 maja 2019 roku na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli zorganizowany został Dzień Otwarty. Wydarzenie to miało na celu promocję kierunków technicznych i zapoznanie młodzieży szkół średnich z ofertą edukacyjną WM-T. Podczas imprezy uczniowie szkół ponadgimnazjalnych m.in. ze Stalowej Woli, Niska, Gorzyc, Jarosławia i Leżajska uczestniczyli w interesujących pokazach i prezentacjach przygotowanych przez pracowników naukowych, studentów oraz przedstawicieli firm i instytucji współpracujących z Wydziałem Mechaniczno-Technologicznym. Wydział gościł między innymi Hutę Stalowa Wola, Liugong Dressta Machinery, Superior Industries, Thoni Alutec, Chip Zakład Elektroniki i Automatyki, bank PEKAO SA. Dla przyszłych studentów przygotowano zwiedzanie laboratoriów oraz zapoznanie się z ofertami zaproszonych firm i instytucji. Młodzież miała również możliwość zwiedzenia parkingu podziemnego, w którym została przygotowana wystawa zabytkowej motoryzacji.

Tegoroczna impreza została połączona z uroczystą galą, podczas której zostały wręczone nagrody w konkursie „Od pomysłu do przemysłu”. Nagrody zostały wręczone przez Prezesa firmy Chip Pana Romualda Kwiecińskiego oraz przez firmy, które ufundowały nagrody. Nagrody indywidualne w kategorii Rozwiązania programowo-techniczne zostały wręczone następującym osobom: 1 miejsce Dawid Antosz, ZST Leżajsk za Mechanicznego pająka „Raspi Spider”, 2 miejsce Tomasz Palikij, ZST Leżajsk za Robota mobilnego. W kategorii Urządzenia nagrody otrzymali: 1 miejsce Hubert Janiec, ZST Leżajsk za Plazmę CNC, 2 miejsce Paweł Solarz, ZSE Rzeszów za Robotyczne Ramię, 3 miejsce Mikołaj Pasterz, ZSE Rzeszów za 3-osiową frezarkę CNC. Nagrody grupowe w kategorii Rozwiązania programowo-techniczne wręczono nagrody: 1 miejsce ex aequo uczniowie ZST Jarosław za projekt Twój dom w twoich rękach – Inteligentny dom oraz uczniowie CEZ Stalowa Wola za Stanowisko do nauki języka SFC, 2 miejsce uczniowie ZST Jarosław za Automatyczny dron do badania stężenia pyłów PM2,5 i PM10 w powietrzu, 3 miejsce uczniowie ZST Leżajsk za Manipulator. W kategorii Urządzenie nagrody otrzymali: 1 miejsce uczniowie ZST Jarosław za Zautomatyzowany model linii transportowej, 2 miejsce uczniowie ZS Sanok za Mixer „5000”, 3 miejsce uczniowie RCEZ Nisko za Model dydaktyczny farmy fotowoltaicznej zarządzanej zdalnie.

Firma Liugong Dressta Machinery Sp. z o.o. wręczyła nagrodę specjalną w konkursie oraz ufundowała stypendia stażowe, których wręczenie odbyło się przez przedstawiciela przedsiębiorstwa Vice-Prezesa Feng Zhiheng. Laureatami stypendiów zostali studenci z kierunku Zarządzanie i Inżynieria Produkcji Klaudia Kuraś, Łukasz Kapała oraz studenci z kierunku Mechanika i Budowa Maszyn Damian Tabor i Dariusz Serafin.

Zainteresowanie Vice-Prezesa wzbudziły urządzenia i aparatura badawcza, szczególnie mikrolaser, na którym mógł samodzielnie przeprowadzić próbę spawania.

Poniżej prezentujemy fotorelację z Dnia Otwartego Wydziału Mechaniczno-Technologicznego w Stalowej Woli.