Strona: Dzień Otwarty w Zespole Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Leżajsku / Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli

Dzień Otwarty w Zespole Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Leżajsku

2019-05-17
, red.  Łukasz Kapała

W dniu 17.05.2019 roku  grupa naszych studentów promowała Wydział na Dniach Otwartych w Zespole Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki w Leżajsku.

Jest to coroczna impreza, która gromadzi wielu uczniów z okolicznych szkół.

Uczestnicy Dnia Otwartego mieli możliwość zapoznania się z ofertą studiów na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym  oraz porozmawiania na temat studiowania w Stalowej Woli ze studentami  naszego Wydziału.

Na swoim stanowisku, studenci prezentowali  prace przygotowane przez siebie w ramach działalności  m.in. w Kołach Naukowych. Główną uwagę zwiedzających przykuwało ramię robota, które wykonano poprzez zastosowanie Arduino Uno Rev3 czyli modułów z mikrokontrolerem AVR ATmega328 oraz sterownika Braccio Arduino Shield. Do komunikacji z ramieniem robota wykorzystano Raspberry Pi z systemem  Raspbian i specjalny interfejs graficzny opracowany przy zastosowaniu  środowiska QT.

Zwiedzający mogli również zobaczyć platformę do sterowania serwomechanizmami, w której użyto  zestawu większej  płytki Arduino Mega2560 Rev3 z mikrokontrolerem ATmega2560. Dodatkowo zastosowano zarówno  zapis jak i  odczyt  danych  z wbudowanej pamięci EEPROM platformy Arduino, w celu zachowania położenia serwomechanizmów po ponownym przywróceniu zasilania do układu.  Do ich obsługi  wykorzystano klawiaturę matrycową 4x4 oraz wyświetlacz LCD. Implementację odpowiedniego oprogramowania umożliwiał specjalny interfejs przeznaczony do edycji kodu  wgranego programu.

Projekt gry przeglądarkowej Square Wars przykuł uwagę najmłodszych fanów gier wojennych. Sterując małym czołgiem mogli między sobą zmierzyć się w pojedynku i przez chwilę poczuć się jak prawdziwy żołnierz na  polu bitwy.

Fot. Sylwia Sikorska-Czupryna