Strona: HUMERO - robot studentów WMT / Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli

HUMERO - robot studentów WMT

2021-01-26

Łukasz Kapała i Aleksander Janeczko, to dwaj studenci WMT, którzy w ciągu ostatniego roku stworzyli ramię robota przemysłowego. Projekt nosi nazwę HUMERO i jest realizowany w ramach Koła Naukowego Informatyki Przemysłowej. Projekt składał się kilku etapów, które w całości były wykonane na Wydziale:

1. projekt CAD robota i dobór takich elementów mechanicznych jak łożyska, przekładnie i serwonapędy,
  2. projekt i wykonanie układu zasilającego,
  3. oprogramowanie sterujące pracą mechanizmów,
  4. oprogramowanie służące do wygodnego programowania robota przy użyciu panelu dotykowego i interfejsu graficznego.

Wykonany w programie CAD model robota został podczas wakacji 2020 roku wydrukowany na Wydziale. W procesie tym uczestniczyło wielu studentów, którzy nadzorowali ten proces. Wydruk wszystkich elementów trwał bowiem ponad miesiąc czasu. Po rozwiązaniu licznych problemów technicznych udało się ostatecznie wydrukować wszystkie elementy składowe i połączyć je w całość razem z elementami mechanicznymi i elektrycznymi.

Następnie przygotowana została skrzynka sterująca, która zawiera elementy zasilające oraz mikrokontroler ATMega256 z opracowanym oprogramowaniem kontrolującym pracę serwomechanizmów.

Do kontrolera ATMega256 podłączono mikrokomputer Raspberry Pi z wyświetlaczem dotykowym i aplikacją umożliwiającą łatwe i intuicyjne pisanie prostych programów na stworzonego robota.

Obu Panom życzymy dalszych sukcesów i wytrwałości w realizowaniu swoich kolejnych pomysłów.