Strona: II Międzynarodowa Konferencja Naukowa na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym w Stalowej Woli – dzień pierwszy / Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli

2019-06-06

Dnia 05 czerwca 2019 r. na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli rozpoczęła się II Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „COP potencjałem rozwoju oraz innowacji w konstrukcjach i technologiach specjalnego przeznaczenia”. Konferencja została organizowana jako kolejny etap współpracy podjętej przez pięć polskich uczelni w ramach Konsorcjum COP – Tradycja, Obronność. Głównym celem konferencji było przedstawienie oferty i możliwości badawczych dla przemysłu zbrojeniowego a także wymiana doświadczeń, poglądów oraz wiedzy pracowników uczelni i przedsiębiorstw dla potrzeb zacieśniania współpracy z polskimi przedsiębiorstwami przemysłu obronnego. Tematyka konferencji dotyczyła zagadnień z zakresu: technologii specjalnych (w tym: spawalnictwa, odlewnictwa, przeróbki plastycznej, obróbki mechanicznej i montażu), nowoczesnych narzędzi i badań, innowacyjnych technik i metod wytwarzania oraz jakości i organizacji produkcji

Organizatorami konferencji była Politechnika Rzeszowska, Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli, Huta Stalowa Wola S.A., Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia. Patronat nad konferencją objął Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin oraz Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. W Radzie Programowej Międzynarodowej Konferencji Naukowej zasiedli Rektorzy uczelni wyższych: Rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski, Rektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. dr hab. inż. Wiesław Trąmpczyński, Rektor Uniwersytetu Techniczno-Humanistycznego w Radomiu prof. dr hab. inż. Zbigniew Łukasik, Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. inż. Janusz Zarębski, Rektor Akademii Morskiej w Szczecinie dr hab. inż. kpt. ż. w. Wojciech Ślączka, prof. nadzw. AM.

Uroczystego otwarcia konferencji dokonał dr hab. inż. Aleksander Mazurkow, prof. PRz - Dziekan Wydziału Mechaniczno – Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli witając licznie przybyłych przedstawicieli środowisk naukowych oraz przemysłu. Głos zabrał również prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski - Rektor Politechniki Rzeszowskiej życząc uczestnikom konferencji owocnych obrad.

Ważnym punktem uroczystego otwarcia konferencji było wręczenie Aktu Przekazania Licencji na oprogramowanie komputerowe przez Prezesa Siemens Industry Software Sp. z o.o Mariusza Zabielskiego na ręce prof. dr. hab. inż. Tadeusza Markowskiego.

W uroczystym otwarciu zabrał również głos Delegat Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju dr Sylwester Zając Radca Ministra w Wydziale Certyfikacji w Departamencie Programów Wsparcia Innowacji i Rozwoju Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Na pierwszy dzień konferencji składały się trzy sekcje wykładowe, w trakcie których prelegenci referowali wyniki różnorodnych badań naukowych mogących mieć szerokie zastosowanie w przemyśle. Wykłady przeplatane były z prezentacjami firm partnerskich ściśle współpracujących ze środowiskiem naukowym we wdrażaniu innowacyjnych technologii wytwarzania. Wśród prezentujących się firm były Huta Stalowa Wola S.A. , Autosan sp. z o.o., Lenso Sp. z o.o.

Wiele zagadnień dotyczących tematyki konferencji prezentowanych  było również w sekcji posterowej.

W pierwszym dniu konferencji odbyły się również obrady Komitetu Naukowego Konferencji, podczas których poruszano zagadnienia związane z tematyką konferencji, omawiano możliwości potencjalnego wykorzystania osiągnięć naukowych w przemyśle oraz dyskutowano na temat możliwości dalszej współpracy.

Fot. A. Łączek