Strona: Konferencja dla dyrektorów szkół ponadpodstawowych na WMT / Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli

Konferencja dla dyrektorów szkół ponadpodstawowych na WMT

2023-03-18

10 marca na WMT odbyła się konferencja dla dyrektorów szkół ponadpodstawowych pt. ,,Rola dyrektora szkoły w kształtowaniu i motywowaniu uczniów do kontynuowania nauki oraz rozwoju indywidualnego", która została zorganizowana przez Powiat Stalowowolski oraz WMT.

W pierwszej części wydarzenia przedstawiono analizy potrzeb firm w aspekcie poziomu wykształcenia pracowników. Prężnie rozwijające się zakłady pracy przemysłu stalowowolskiego szukają nowej, wykwalifikowanej kadry, głównie posiadającej wykształcenie techniczne. W celu pozyskania takich osób wymagana jest ścisła współpraca firm ze szkołami. Uczniowie już na ten moment mogą zobaczyć jak wygląda praca w danym przedsiębiorstwie w ramach praktyk wakacyjnych i staży.

Senator RP Janina Sagatowska zwróciła uwagę na „złoty czas” Stalowej Woli, która otwiera się na świat, zyskując nową infrastrukturę drogową oraz oferując produkcję przemysłową na wielką skalę. Zaapelowała do dyrektorów szkół, by uświadamiali w tej kwestii młodzież, która nie musi wyjeżdżać do dużych miast, a sukces zawodowy może osiągnąć także w Stalowej Woli.

Starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny pochwalił dotychczasową współpracę lokalnych zakładów pracy ze szkołami ponadpodstawowymi i WMT PRz. Stwierdził także, że należy zdawać sobie sprawę, iż zapotrzebowanie na kadrę techniczną będzie nadal gwałtownie rosło. Przemysł i nauka są zatem skazane na współpracę.

Druga część konferencji była przeznaczona na wystąpienia dyrektorów oraz panel dyskusyjny. Poruszono tematy dotyczące możliwości motywowania przyszłych absolwentów do podnoszenia kwalifikacji, dobrych praktyk szkół w kontekście współpracy z przemysłem, roli motywacji finansowej, a także potrzeby stwarzania młodzieży warunków do realizowania własnych marzeń i pomysłów.

Mariusz Potasz, dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Stalowej Woli opowiedział o rozwiązaniach stosowanych podczas opracowywania strategii szkoły. Jednym z nich jest analiza rynku pracy. W celu przybliżenia go młodzieży, wymyślono m. in. Platformę Technologiczną, nad budową której obecnie prowadzone są prace. Ma ona zostać uruchomiona we wrześniu, by pomóc uczniom lepiej zorientować się w realiach lokalnego rynku pracy.

W konferencji udział wzięli dyrektorzy szkół z województw podkarpackiego, lubelskiego i świętokrzyskiego, senator RP Janina Sagatowska, starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny, wicestarosta stalowowolski Mariusz Sołtys, wicedyrektor tarnobrzeskiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Marian Cąpała, rektor Politechniki Rzeszowskiej - prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, dziekan WMT - dr hab. inż. Andrzej Trytek, prof PRz, a także przedstawiciele firm: Joanna Ziejewska - HSW S. A., Łukasz Dąbrowski, członek zarządu Superior Industries Production Poland oraz SK Nexilis Poland.

Autorzy zdjęć:

mgr Beata Motyka