Strona: Międzynarodowa współpraca dydaktyczna WM-T / Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli

Międzynarodowa współpraca dydaktyczna WM-T

2022-10-17

msdyd2022.png

Wydział Mechaniczno-Technologiczny PRz współpracuje z Technicką univerzitą v Košiciach oraz z firmami z branży odlewniczej. W ramach współpracy z pracownikami naukowymi z Fakulty materiálov, metalurgie a recyklácie oraz z Odlewnią Żeliwa KAWMET, opracowano i wydano skrypt: „Odlewnictwo. Badania materiałów i mas formierskich”, Oficyna Wydawnicza Politechniki Rzeszowskiej, Rzeszów – Stalowa Wola 2022, ISBN 978-83-7934-554-0. Autorami skryptu są A. Trytek, M. Tupaj, I. Vasková, M. Hrubovčáková, M. Kawiński.

Skrypt przeznaczony jest dla studentów studiujących na studiach inżynierskich, magisterskich oraz podyplomowych, w których treści modułów kształcenia dotyczą zagadnień związanych z technikami wytwarzania.

W skrypcie omówiono problematykę dotyczącą obszaru badań materiałów i mas formierskich stosowanych w odlewnictwie, z opisem teoretycznym oraz ćwiczeniami do realizacji zagadnień z zakresu: przygotowania materiałów formierskich, badania zawartości lepiszcza, analizy sitowej, określania powierzchni właściwej i wskaźnika kształtu ziaren piasku, pomiaru wilgotności mas formierskich, przygotowania kształtek z mas formierskich do badań, pomiaru przepuszczalności mas formierskich, badania twardości, wytrzymałości, osypliwości, płynności i zagęszczalności mas formierskich, badania sypkich mas samoutwardzalnych, badania skłonności piasku otaczanego do odpadania i skluszczenia, pomiaru ilości gazów wydzielających się z mas.

Skrypt jest dostępny w czytelni WMT i bibliotece PRz oraz do zakupu w Oficynie Wydawniczej PRz.