Strona: Międzynarodowa współpraca dydaktyczna WMT / Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli

Międzynarodowa współpraca dydaktyczna WMT

2021-09-20

Wydział Mechaniczno-Technologiczny PRz współpracuje z Vysoką školą technicką a ekonomicką v Českých Budějovicích Ústav technicko-technologický oraz Technicką univerzitą v Košiciach, Fakulta výrobných technológií so sídlom v Prešove. W ramach tej współpracy opracowano i wydano skrypt: „Odlewnictwo. Technologie form i rdzeni”, Oficyna Wydawnicza Politechniki Rzeszowskiej, Rzeszów – Stalowa Wola 2021, ISBN 978-83-7934-485-7. Autorami skryptu są A. Trytek, M. Tupaj, J. Majerník, i Š. Gašpár.

Skrypt przeznaczony jest dla studentów studiujących na studiach inżynierskich, magisterskich oraz podyplomowych, w których treści modułów kształcenia dotyczą zagadnień związanych z technikami wytwarzania.

W skrypcie omówiono problematykę technologii form i rdzeni z opisem teoretycznym oraz ćwiczeniami do realizacji zagadnień z zakresu: opracowania dokumentacji technologicznej wykonania odlewu, projektowania układu wlewowego i usytuowania odlewu w formie, ręcznego wykonywanie form i rdzeni, wybijalności rdzeni, wpływu ziarnistości masy formierskiej na jakość odlewu, powłok na formy i rdzenie, wpływu materiału formy na twardość i mikrostrukturę odlewu, symulacji procesu wypełniania wnęki formy i krzepnięcia odlewu, wykonywania form piaskowych bez modelu oraz analizy wad odlewów.

Skrypt jest dostępny w czytelni WMT i bibliotece PRz oraz do zakupu w Oficynie Wydawniczej PRz.

odlewnictwo.png