Strona: Obróbka skrawaniem w praktyce – zajęcia dla Sikorskiego / Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli

Obróbka skrawaniem w praktyce – zajęcia dla Sikorskiego

2021-12-03

Dnia 23.11.2021 r. na kolejnych zajęciach zorganizowanych dla Zespołu szkół nr 1 uczniowie mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach dotyczących obróbki skrawaniem.

Zajęcia zorganizowane zostały dla klasy 3 Technikum mechanicznego o profilu mechatronicznym, której uczniowie w ramach lekcji poznali teorię dotyczącą obróbki skrawaniem, sposobów obróbki, jej odmian i rodzajów. Uczestnicząc w zorganizowanych zajęciach mieli możliwość przełożenia teorii na praktykę.

Zajęcia odbywały się w laboratorium obróbki skrawaniem z użyciem dostępnych maszyn: Tokarka CNC EMCO Turn 55, Frezarka CNC EMCO Mill 55. W trakcie zajęć przeprowadzono następujące sposoby obróbki: toczenie, frezowanie oraz wiercenie. Podczas przeprowadzania toczenia pokazano odmiany toczenia wzdłużnego, poprzecznego, wpływ posuwu na jakość powierzchni obrobionej. W procesie frezowania zastosowano odmiany współbieżną i przeciwbieżną zwracając również uwagę na jakość powierzchni po obróbce, charakter pracy narzędzia, czy kształtowanie się wióra. Uczniowie zapoznali się z budową obrabiarek oraz kinematyką poszczególnych procesów.