Strona: Powołanie Rady Programowej WMT / Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli

Powołanie Rady Programowej WMT

2017-02-08

8 lutego 2017 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Programowej Wydziału Mechaniczno - Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli. Rada Programowa jest ciałem doradczym, wspierającym funkcjonowanie Wydziału. Zasadniczym jej celem jest powiązanie środowiska naukowego z władzami powiatu, miasta oraz firmami działającymi na rynku. Chodzi przede wszystkim o zbudowanie platformy dyskusyjnej dla propagowania innowacyjnego dorobku naukowego oraz dostosowywanie procesów dydaktycznych Wydziału do potrzeb pracodawców. Do kompetencji Rady należą m.in.: ocena planowanych kierunków działania Wydziału, opiniowanie wniosków w sprawie tworzenia specjalności i programów studiów, wparcie w organizowaniu praktyk zawodowych oraz ustalaniu tematów prac dyplomowych, a także pomoc w pozyskiwaniu środków finansowych i rzeczowych mających na celu rozwój Wydziału.

W skład Komitetu Honorowego Rady weszli:
Janina Sagatowska - Senator RP
Tadeusz Markowski - Rektor PRz
Lucjusz Nadbereżny - Prezydent Miasta Stalowa Wola
Janusz Zarzeczny - Starosta Stalowowolski

Pozostali członkowie Rady to:
Rafał Weber - Poseł na Sejm RP
Bartłomiej Zając - Członek Zarządu, Dyrektor Rozwoju Huty Stalowa Wola
Mirosław Surowaniec - Szef Działu Szkoleń Produktowych Huty Stalowa Wola
Hou Yubo - Wiceprezes Zarządu LiuGong Dressta Machinery Sp. z o.o.
Jacek Krzykwa - Dyrektor Departamentu Prawno-Organizacyjnego LiuGong Dressta Machinery Sp. z o.o.
Zygmunt Cholewiński - Wicedyrektor ds. Inwestycji i Majątku Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
Robert Fila - Ekspert ds. Projektów Specjalnych Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
Stanisław Cisek - Dyrektor Oddziału - Główny Inżynier ds. Wytwarzania TAURON Wytwarzanie S.A. Oddział Stalowa Wola
Jacek Krupa - Dyrektor Zarządzający UNIWHEELS
Tomasz Grochowski - Szef Przedstawicielstwa Wojskowego w Stalowej Woli
Mariusz Sołtys - Wicestarosta Stalowowolski
Piotr Żyjewski - Dyrektor Centrum Edukacji Zawodowej
Tadeusz Proszowski - Wiceprezes Zarządu Dyrektor Operacyjny Spółki Mista Sp. z o.o.
Antoni Kłosowski - Dyrektor Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców

Przewodniczącym Rady Programowej jest dr hab. inż. Aleksander Mazurkow, prof. PRz, Dziekan Wydziału Mechaniczno – Technologicznego. Na wiceprzewodniczących wybrani zostali: Bartłomiej Zając - Członek Zarządu, Dyrektor Rozwoju Huty Stalowa Wola oraz Piotr Żyjewski - Dyrektor Centrum Edukacji Zawodowej.

Na pierwszym posiedzeniu Rady poruszono wiele tematów ważnych z punktu widzenia rozwoju Wydziału oraz rekrutacji studentów na nowy rok akademicki. Na marzec br. zaplanowano organizację Dni Otwartych WMT dla maturzystów i uczniów szkół średnich. Uczestnicy Dni Otwartych będą mogli wziąć udział w pokazach najnowszych rozwiązań dla zastosowań przemysłowych (aparatura, programy komputerowe itp.).

Podkreślono rolę organizowania konferencji naukowych, seminariów tematycznych oraz specjalistycznych warsztatów. W ramach kooperacji Wydziału z podmiotami gospodarczymi, zapowiedziano realizację wspólnych projektów naukowo-badawczych oraz prac badawczo-rozwojowych. Wydział wyraził gotowość prowadzenia szkoleń, specjalistycznych kursów, a także studiów podyplomowych, które miałyby na celu podnoszenie kwalifikacji pracowników firm.

Kolejnym tematem omawianym podczas posiedzenia Rady było funkcjonowanie studenckich kół naukowych. Koła te powinny umożliwiać studentom realizację ich własnych pomysłów konstrukcyjnych i technologicznych. W ramach kół naukowych powinny odbywać się ciekawe spotkania z interesującymi osobowościami regionu.

W ramach współpracy ze szkołami średnimi, zapowiedziano tworzenie klas patronackich Politechniki Rzeszowskiej, a także klas o specjalistycznych profilach technicznych. W tych przypadkach konieczne będzie opracowanie programów nauczania oraz przygotowanie materiałów dydaktycznych.

Zgodnie z regulaminem Rady Programowej WMT, posiedzenia będą odbywać się przynajmniej dwa razy w semestrze.