Strona: Rozwój gospodarczy i przemysłowy Stalowej Woli / Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli

Rozwój gospodarczy i przemysłowy Stalowej Woli

2021-11-20

18 listopada 2021 r. w auli Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej nastąpiło ogłoszenie i podpisanie porozumienia o inwestycji koreańskiej firmy SK nexilis. To pierwsza firma, która wybuduje nowoczesny zakład produkcyjny na obszarze Strategicznego Parku Inwestycyjnego Stalowej Woli.

Porozumienie inwestycyjne  podpisali: Premier RP Mateusz Morawiecki, Prezes SKC Wan- Jae Lee, Prezes SK nexilis Young-Tae Kim, Wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu Paweł Kolczyński oraz Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadberżeny.

SK nexilis jest liderem produkcji folii miedzianej wykorzystywanej głównie w procesie produkcji baterii do pojazdów elektrycznych. SK nexilis w pierwszym etapie budowy fabryki folii miedzianej zainwestuje w Stalowej Woli 650 mln EURO. Budowa rozpocznie się w 2022 roku, a gotowa folia ze Stalowej Woli trafi do odbiorców z całej Europy już w 2024 roku. Planowana roczna produkcja zakładu to 50 tys. ton. Firma już dziś wykazuje duże zainteresowanie pozyskiwaniem i kształceniem odpowiednio wykwalifikowanej kadry inżynierskiej. Na pierwszym etapie w Stalowej Woli powstanie 500 miejsc pracy, których docelowo ma być 1500.

Wydział Mechaniczno-Technologiczny jest przygotowany do wprowadzenia zmian w procesie dydaktycznym. Obecnie na WMT prowadzone są prace nad uzyskaniem pozwolenia Ministerstwa Nauki i Edukacji do uruchomienia kierunku: inżynieria przemysłowa. Nowy kierunek, nowe pracownie i laboratoria będą jeszcze lepiej odpowiadały potrzebom przemysłu i dynamicznie rozwijającej się strefy. Pracownicy wydziału przechodzą specjalistyczne szkolenia i kursy podnoszące ich kwalifikacje. Dzięki temu studenci pozyskają wiedzę, i umiejętności niezbędne do pracy w nowoczesnej gospodarce i przemyśle 4.0.

Zachęcamy młodzież szkół średnich do wybierania kierunków studiów i specjalności, po ukończeniu których z łatwością znajdą zatrudnienie w nowoczesnych przedsiębiorstwach produkcyjnych.