Strona: Seminarium na temat metody diagnostyki wykorzystującej amplifikację ruchu / Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli

Seminarium na temat metody diagnostyki wykorzystującej amplifikację ruchu

2019-03-15
, red.  Sylwia Sikorska-Czupryna

W dniu dzisiejszym na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli odbyło się seminarium, podczas którego przedstawiono metodę diagnostyki wykorzystującą amplifikację ruchu.

Przedstawiciele firmy VIMS zaprezentowali zestaw IRIS M, który umożliwia nagrywanie i wzmacnianie ruchu niewidocznego dla ludzkiego oka. Pozwala on na zaobserwowanie niewidocznych defektów maszyn i struktur.

Cechy i zalety technologii amplifikacji ruchu:

• zmierz ugięcie, przemieszczenie, ruch i drgania,
  • odkryj ruch niewidoczny dla ludzkiego oka,
  • każdy piksel w filmie staje się czujnikiem,
  • zobacz „większy obraz” – drgania całej maszyny,
  • bezdotykowy, nieinwazyjny pomiar,
  • wizualizacja danych wibracyjnych,
  • uzupełniające narzędzie do przeglądów,
  • rewolucjonizuje analizę ODS,
  • konfiguruj i wizualizuj w kilka minut,
  • zastosowanie – wszędzie gdzie mamy do czynienia z drobnymi drganiami/przemieszczeniami układu!

Pod koniec seminarium przedstawiono praktyczne zastosowanie urządzenia. Przeanalizowano stanowisko do badania przekładni zębatych. Każdy z uczestników seminarium miał możliwość zobaczyć sposób działania oprogramowania Motion Amplification™ na rzeczywistym modelu. Został stworzony łatwy do zrozumienia film wzmocnionego ruchu, który pozwolił na błyskawiczną detekcję nieprawidłowości. Wystarczy już tylko kilkosekundowe nagranie by stworzyć film, który zaprezentuje wzmocniony ruch. IRIS M zmierzył odkształcenia, przemieszczenia, ruch oraz wibracje, których ludzkie oko nie jest w stanie dostrzec.