Strona: Seminarium wykładowo–warsztatowe Universal Robots / Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli

Seminarium wykładowo–warsztatowe Universal Robots

2020-01-19

14 stycznia 2020 roku na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym w Stalowej Woli odbyło się seminarium wykładowo–warsztatowe, dotyczące robotów kolaboracyjnych. Seminarium otworzył Prodziekan ds. kształcenia dr Andrzej Chmielowiec. Przywitał on gości i zachęcił do aktywnego udziału w wydarzeniu.

W pierwszej części – teoretycznej, przedstawiciele firmy 5sAUTOMATE przybliżyli działalność swojej firmy poprzez prezentację jej profilu. Następnie wprowadzili uczestników do tematyki robotów współpracujących Universal Robots i przedstawili ich zastosowanie w procesach produkcyjnych z użyciem certyfikowanych narzędzi.

Universal Robots to łatwość programowania ze względu na zastosowane rozwiązań technologicznych, umożliwiających operatorom szybką oraz intuicyjną konfigurację każdego cobota. Kolejna zaleta to krótki czas wdrożenia – coboty UR można w pełni skonfigurować i wdrożyć do pracy bardzo szybko (średnio około 12 godzin), a zapoznanie się z podstawową obsługą robota zajmuje zaledwie około 1 godziny. Z uwagi na specyfikę konstrukcji i fakt, iż coboty Universal Robots nie są dedykowane wyłącznie do jednego zastosowania, mogą one być w łatwy sposób przystosowywane do wykonywania innych zadań bez wprowadzania radykalnych zmian w układzie produkcyjnym, posiadają więc szerokie spektrum możliwych zastosowań.

W części praktycznej każdy z uczestników mógł spróbować swoich sił w programowaniu oraz miał szansę na zapoznanie się z oprogramowaniem. Po zakończeniu warsztatów zostały rozdane certyfikaty potwierdzające aktywny udział w seminarium.

Zarówno część wykładowa, jak i warsztatowa cieszyły się ogromnym zainteresowanie wśród studentów, pracowników, a także przedstawicieli firmy HSW.