Strona: Spotkanie klas mundurowych / Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli

Spotkanie klas mundurowych

2019-01-25
, red.  Piotr Ludian

W dniu 24.01.2019 w budynku Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli odbyło się spotkanie uczniów klas mundurowych z przedstawicielami Politechniki Rzeszowskiej, żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej i pracownikami Huty Stalowa Wola. Celem spotkania było zapoznanie przyszłych kandydatów na studia ze ścieżkami kariery jakie stwarza Uczelnia w porozumieniu z Wojskami Obrony Terytorialnej i Hutą Stalowa Wola. W szczególności przedstawiono możliwość powiązania studiów inżynierskich ze służbą w WOT, a w dalszej perspektywie związanie swojej pracy zawodowej ze służbą w szeregach Wojska Polskiego lub pracą w przemyśle obronnym.

Przybyłych gości powitał dziekan dr hab. inż. Aleksander Mazurkow prof. PRz., który przybliżył tematykę spotkania jak również opowiedział o Wydziale i możliwościach jakie dają studia inżynierskie w Stalowej Woli. Następnie odbyła się prelekcja prodziekana ds. kształcenia Andrzeja Chmielowca, który omówił ścieżki kariery i rozwoju studentów biorąc pod uwagę aspekt cywilny i wojskowy, co zostało zawarte w haśle: „od inżyniera do oficera”. Następnie głos zabrał student Wydziału Mechaniczno-Technologicznego, a jednocześnie żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej - Przemysław Szpila. W pasjonujących słowach opowiedział młodzieży o dzieleniu życia studenckiego ze służbą wojskową, za co został nagrodzony gromkimi brawamiW dalszej części zebrani uczestnicy mogli posłuchać wystąpienia płk. Dariusza Słoty - dowódcy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, który przybliżał zagadnienia dotyczące służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. Kolejnym punktem spotkania był wykład dr. inż. Mirosława Surowańca - członka zarządu HSW, który przedstawił Hutę Stalowa Wola jako wiodącego producenta sprzętu wojskowego. Następnie Pani Joanna Ziejewska opowiedziała o możliwościach rozwoju kariery zawodowej z perspektywy Działu HR Huty Stalowa Wola. Na zakończenie Pani Małgorzata Kobylarz, prezes Fundacji Uniwersyteckiej opowiedziała o warunkach socjalnych w stalowowolskich akademikach i możliwości zakwaterowania przyszłych studentów.

Na zakończenie uczniowie wraz z nauczycielami mieli okazję zwiedzenia wybranych laboratoriów naukowo-badawczych i dydaktycznych Wydziału. Dzięki temu mogli zobaczyć na czym polega praca inżyniera i jakiego rodzaju wyzwania stawia przed absolwentami Wydziału współczesny przemysł.

Spotkanie okazało się sukcesem, o czym świadczy liczba uczestników oraz bardzo duże zainteresowanie poruszaną tematyką. Widać, że uczniowie klas mundurowych poważnie rozważają możliwość ukończenia studiów inżynierskich oraz związania swojej przyszłości z Wojskiem Polskim.