Strona: Spotkanie z władzami Stalowej Woli / Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli

Spotkanie z władzami Stalowej Woli

2020-12-05

W piątek 04.12.2020r. Wydział Mechaniczno-Technologiczny odwiedziły władze miasta Stalowej Woli Prezydent Lucjusz Nadbereżny oraz Wiceprezydent Renata Knap. Ze strony WMT uczestniczyli Dziekan dr hab. inż. Andrzej Trytek prof. PRz, Prodziekan dr hab. inż. Mirosław Tupaj prof. PRz, Prodziekan dr Andrzej Chmielowiec oraz Kierownik Administracyjny mgr Monika Karwan.

Spotkanie dotyczyło funkcjonowania Wydziału w okresie pandemii, a w szczególności organizacji zajęć dydaktycznych i pracy naukowej, w tym trudnym okresie. Kolegium dziekańskie przedstawiło bieżące informacje dotyczące naboru studentów, liczebności grup studenckich na studiach inżynierskich, magisterskich oraz podyplomowych realizowanych w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym. Omówiono także aktualną sytuację i możliwości prowadzenia dydaktyki metodą hybrydową – zajęcia z wykorzystaniem komunikacji elektronicznej oraz zajęcia stacjonarne w pracowniach WMT. Podczas spotkania omówiono także kwestie dotyczące pracy administracyjnej i bazy lokalowej wykorzystywanej do celów dydaktycznych i naukowych.

Ważnym punktem spotkania było przedstawienie informacji dotyczącej funkcjonowania i wykorzystania urządzeń badawczych w Laboratorium Międzyuczelnianym, będących pod opieką operatorską WMT. Prezydent Lucjusz Nadbereżny oraz Wiceprezydent Renata Knap przeprowadzili wizytację pracowni i laboratoriów wydziałowych oraz Laboratorium Międzyuczelnianego. Pracownicy zaprezentowali także najnowsze inwestycje WMT w aparaturę naukowo-badawczą oraz jej możliwości praktycznego wykorzystania do celów dydaktycznych i współpracy z przemysłem. Zaprezentowano pracownie: wirtualnego spawania, robotyzacji procesów wytwarzania, symulacji odlewania, preparatyki próbek, chemiczną, badań materiałów i mas formierskich, wykonywania form odlewniczych, topienia metali i stopów, obróbki cieplnej, zgrzewania, spawania łukiem elektrycznym oraz spawania laserem i mikrolaserem.

Ostatnim punktem spotkania było przedstawienie planów dotyczących dalszego rozwoju i zmian w zakresie kształcenia i dydaktyki WMT. Omówiono dotychczasowe prace, które zrealizowano we współpracy z regionalnymi podmiotami gospodarczymi. Poinformowano również o dalszych zamierzeniach inwestycyjnych w aparaturę specjalistyczną oraz planach realizacji kolejnych badań i kooperacji z przemysłem.

Ze względów na obostrzenia sanitarne spotkanie odbyło się w wąskim gronie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa