Strona: Stalowa pszczoła nie istnieje / Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli

Stalowa pszczoła nie istnieje

2019-09-30
, red.  Piotr Ludian

W ubiegły piątek 27 września w stalowowolskiej siedzibie Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej odbyło się Forum Pszczelarskie zatytułowane „Stalowa pszczoła nie istnieje”. Warto podkreślić, że była to już 6. edycja tego wydarzenia organizowana nieustannie od 2014 roku przez Powiat Stalowowolski.

W tym roku impreza cieszyła się dużą frekwencją, zarówno ze strony organizatorów jak i przybyłych gości.

Tegoroczne Forum pszczelarskie było poświęcone tematyce wykorzystywania produktów pszczelich w leczeniu (apiterapia), przyczyn wpływających na jakość miodu i wielkość miodobrania, ochronny pszczół przed chorobami oraz współpracy na linii pszczelarze-rolnicy. Wśród prelegentów tegorocznej konferencji byli między innymi prof. Artur Stojko, dr hab. Zbigniew Kotłowski i dr hab. Paweł Chorbiński.

Wykłady były ciekawe i interesujące, a w przerwie pomiędzy nimi można było odwiedzić liczne stoiska, na których królował miód, propolis oraz wosk pszczeli. Można było zauważyć, że w produkcję miodu są zaangażowane całe rodziny, które z pasją opowiadają o jego powstawaniu, wspominając o tegorocznych problemach w pobliskich miejscowościach takich jak Przyszów, Bojanów czy okolice Zaklikowa.