Strona: Studenci WMT reprezentowali PRz na międzynarodowej konferencji / Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli

Studenci WMT reprezentowali PRz na międzynarodowej konferencji

2022-04-25

Wydział Mechaniczno-Technologiczny od początku powstania współpracuje z ośrodkami zagranicznymi. W ramach tej współpracy studenci Politechniki Rzeszowskiej Wydziału Mechaniczno-Technologicznego zostali zaproszeni przez Panią Dziekankę doc. Ing. Ivetę Vaskovą, PhD. na “The Student´s Scientific Conference METALLURGY 2022”. Konferencja ma wieloletnią tradycję i wsparcie przemysłu. 21.04.2022 roku odbyła się 28 raz na Fakulcie materiálov, metalurgie a recyklácie, Technickeho Universitetu v Kosicach.

Na konferencji prace zaprezentowało 39 studentów z 4 uczelni: VŠB-TU Ostrava (Czechy), STU Bratislava (Słowacja), Technická univerzita v Košiciach (Słowacja) oraz Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej.

Prezentacje prac odbywały się w czterech grupach tematycznych: metallurgy and energetics, materials, environmental studies, integrated management systems. Studenci WMT PRz przedstawili 3 prace, dwie indywidualne i jedną zespołową:

1. Bartosz GRAMATYKA: Simulation of the welding process with the use of a collaborative robot; w grupie: metallurgy and energetics.
  2. Jakub KOZIOŁ: Pouring of foundry molds with the use of a robot; w grupie: metallurgy and energetics.
  3. Sławomir KALAMARZ, Szymon KOTWICA, Sylwester MAZUREK: Intelligent waste sorting robot with vision system; w grupie: integrated management systems.

O poziomie merytorycznym i jakości prac studenckich świadczyć może duże zainteresowanie przedstawicieli przemysłu, którzy bardzo licznie wzięli udział w obradach konferencji. Reprezentowane były firmy i przedsiębiorstwa: ŽP Výskumno-vývojové centrum s.r.o., Železiarne Podbrezová a.s., Nemak Slovakia s.r.o., I.P.C. Refractories, spol. s r. o., Zinkoza a.s., A.N.T. PREŠOV, spol. s.r.o., U. S. Steel Košice, s.r.o., Slovalco a.s., SMZ Jelsava i inne.

Przedstawiciele przemysłu brali aktywny udział w dyskusji po każdym referacie. Oczekiwali oni szczególnie informacji o praktycznych aspektach prezentowanych badań i rozwiązań. Nasi studenci podczas dyskusji wykazali się należytą wiedzą oraz umiejętnością formułowania odpowiedzi na zadawane pytania.

Po zakończeniu konferencji Pani Dziekanka doc. ing. Iveta Vasková, PhD. i prof. ing. Mária Hagarová, PhD. zaprezentowały laboratorium symulacji przepływu ciekłego metalu w systemach zalewania, laboratorium badań oddziaływań korozyjnych oraz pracownię badań baterii i akumulatorów elektrycznych.

Studenci WMT dzięki tej konferencji zdobyli nowe i niezapomniane doświadczenie, które w przyszłości będzie owocowało dalszymi pracami oraz ich prezentacją na kolejnych wydarzeniach naukowych.

Przewodniczącej Komitetu Organizacyjnego METALLURGY 2022 Pani doc. RNDr. Mári Heželovej, PhD. oraz członkom zespołu dziękujemy za serdeczne przyjęcie w Košiciach.

Ciekawostka:

Atrakcją architektoniczną budynku głównego Technickeho Universitetu v Kosicach jest winda. Jest to winda o specjalnym mechanizmie transportu osób tzw. dźwig okrężny, który pracuje jak przenośnik kubełkowy. Widna pracuje z prędkością około 0,4 m/s, dzięki czemu możliwe jest wsiadanie i wysiadanie bez zatrzymywania. Popularna nazwa tego dźwigu to „paternoster.