Strona: Studenci WMT w PGO SA / Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli

Studenci WMT w PGO SA

2018-11-15
, red.  Piotr Ludian

Dnia 14.11.2018r. studenci WMT odwiedzili odlewnię staliwa Pioma-Odlewnia Sp. z o.o. w Stalowej Woli. Zwiedzanie zakładu było możliwe dzięki uprzejmości członka Zarządu Arnolda Bula. Kierownik Działu Kontroli Jakości Paweł Wawrzyk przedstawił przedsiębiorstwo, a następnie  omówił i zapoznał studentów z procesami technologicznymi odlewni.

Pioma-Odlewnia Sp. z o.o. w Stalowej Woli jest częścią PGO SA, w skład której wchodzą Odlewnia Żeliwa „Śrem”, Kuźnia „Glinik”, Pioma-Odlewnia oraz Pioma-Odlewnia Oddział Stalowa Wola. Odlewnia w Stalowej Woli produkuje odlewy dla przemysłu górniczego, energetycznego oraz okrętowego i metalurgicznego. Odlewnia wykonuje odlewy o ciężarze od 20 kg do 3 ton. Firma posiada własną modelarnię, w której wykonuje oraz regeneruje modele i rdzennice. Formy odlewnicze wykonywane są z mas samoutwardzalnych.  Topienie staliwa odbywa się w piecach elektrycznych łukowych oraz indukcyjnych. Studenci zapoznali się także z działem kontroli: jakości ciekłego metalu, gotowych stopów oraz mas i materiałów formierskich. Przykładowa oferta wyrobów PGO S.A. zaprezentowana jest w holu WMT.