Strona: Inauguracja i graduacja na WMT / Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli

Inauguracja i graduacja na WMT

2021-10-14
, red.  Justyna Gumieniak

13 października 2021 r. o godz. 11:00 odbyła się wydziałowa inauguracja nowego roku akademickiego połączona z graduacją absolwentów Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli.

Uroczystość rozpoczęło wprowadzenie orszaku z pocztem sztandarowym. Po odśpiewaniu hymnu państwowego prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem – prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp wygłosił przemówienie inauguracyjne, w którym przywitał przybyłych gości i studentów oraz przypomniał zgromadzonym historię wydziału, jego dotychczasowy rozwój w zakresie kształcenia i współpracy z przemysłem. Wskazał także na wyzwania, które stoją przed uczelnią. Jednym z nich jest przeobrażenie formy kształcenia tak, by czas adaptacji absolwentów po podjęciu pracy w firmach był jak najkrótszy, a wprowadzone elementy nauczania sprostały wymaganiom pracodawców. Podziękował również za ogromną pracę wkładaną w rozwój wydziału i kształtowanie uczelni. Odniósł się także do wydarzenia, które miało miejsce 28 sierpnia br. w auli Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli, czyli uroczystego podpisania przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę ustawy z dnia 23 lipca 2021 r o szczególnych rozwiązaniach związanych ze specjalnym przeznaczeniem gruntów leśnych, dotyczącej utworzenia Strategicznego Parku Inwestycyjnego w Stalowej Woli. Podkreślił, że jest to ogromna szansa na nowe miejsca pracy oraz rozwój miasta i całego regionu. Zatrudnienie znajdą w nim specjaliści z zakresu innowacyjnych technologii, nowoczesnej elektroniki, przemysłu zbrojeniowego, przemysłu lotniczego oraz elektromobilności, których będzie kształcił między innymi WMT.

Głos zabrał również dziekan WMT dr hab. inż. Andrzej Trytek, prof. PRz, który przedstawił działalność wydziału, wskazując na zaangażowanie studentów w życie uczelni. Podziękował także za ogromną pracę wkładaną w rozwój wydziału oraz nieocenione wsparcie władz miasta Stalowa Wola i lokalnych przedsiębiorców.

Ślubowanie studentów pierwszego roku poprowadził prodziekan ds. kształcenia dr Andrzej Chmielowiec, tym samym młodzi ludzie oficjalnie nabyli prawa studenta i zostali przyjęci w poczet studentów Politechniki Rzeszowskiej.

Następnie w obecności przedstawicieli władz uczelni, nauczycieli akademickich, pracowników administracyjnych, przedstawicieli lokalnych przedsiębiorstw oraz przyjaciół absolwenci odebrali dyplomy ukończenia studiów. Podniosłą atmosferę uroczystości podkreśliły togi i birety, w które ubrani byli wszyscy absolwenci oraz władze uczelni i wydziału.

Mury uczelni opuszczają młodzi, ciekawi świata i dobrze wykształceni pierwsi absolwenci Wydziału Mechaniczno-Technologicznego, którzy oprócz standardowego kształcenia i uczestnictwa w obowiązkowych zajęciach dydaktycznych wykorzystali szereg możliwości jakie stworzył im Wydział. Uczestniczyli w dodatkowych szkoleniach i warsztatach kształtujących umiejętności praktyczne wymagane przez potencjalnych pracodawców. Brali udział w wykładach prowadzonych przez specjalistów związanych z lokalnym przemysłem. Mieli możliwość udziału w wizytach studyjnych, praktykach, stażach, targach, co z pewnością przełożyło się na uzyskanie kompetencji pożądanych przez pracodawców. Wielu z nich bardzo aktywnie włączyło się w prace kół naukowych i organizacji studenckich. Mamy pewność, że na rynek pracy wchodzą ludzie posiadający kompetencje odpowiadające oczekiwaniom dynamicznie zmieniającej się gospodarki. Trzymamy kciuki, by wkrótce wszyscy znaleźli satysfakcjonujące miejsce na rozwój swojej kariery zawodowej.

Dyplomy ukończenia studiów Absolwenci odebrali z rąk prorektora ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem – prof. dr hab. inż. Jarosława Sępa, dziekana WMT dr hab. inż. Andrzeja Trytka, prof. PRz, pana Jana Szwedo ¬ członka Zarządu HSW S.A. oraz pana ppłk. Wojciecha Zawiślaka ¬ szefa Rejonowego Przedstawicielstwa Wojskowego w Stalowej Woli.

Do gratulacji i życzeń dołączyli także pan Janusz Zarzeczny ¬ starosta stalowowolski oraz pan Tomasz Miśko – Dyrektor Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Oddział w Tarnobrzegu. Przywitali również nowych studentów i zwrócili uwagę na ogromny potencjał kształcenia młodych ludzi na potrzeby nowoczesnego przemysłu. Zachęcili do pozostania w Stalowej Woli i podjęcia pracy w lokalnych firmach. Na koniec podziękowali za dotychczasową i zapowiedzieli dalszą współpracę z uczelnią.

Uroczystość zakończyła pieśń Gaude Mater Polonia.

Nowo przyjętym studentom życzymy wytrwałości w zdobywaniu wiedzy i radości ze studiowania, a absolwentom dalszego rozwoju i samych sukcesów w kształtowaniu ścieżki zawodowej. Mamy nadzieję, że odpowiednio zagospodarowany czas podczas studiów będzie procentował całe życie.

fot. dr inż. Tomasz Galek