Strona: V Runda Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych / Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli

V Runda Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych

2021-09-14

W dnaich 9 – 12 września 2021 w Stalowej Woli odbyła się V Runda Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych. W tym roku była to runda, która zakończyła cykl zawodów. Brali w niej udział również pracownicy Wydziału Mechaniczno – Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej. Załogę stanowili kierowca mgr inż. Jan Czyżewski oraz pilot dr inż. Tomasz Galek. W krytycznym momencie zmagań do załogi dołączył mechanik mgr inż. Karol Łysiak. Panowie zaprezentowali się z numerem startowym 37 w Polskim Fiacie 125p z 1978 roku. Pojazd jest zachowany w oryginalnym stanie, nigdy nie był poddawany remontowi blacharskiemu, posiada silnik 1500 o mocy 75 koni mechanicznych.

Pierwszego dnia nastąpił odbiór techniczny startujących w rajdzie pojazdów mających minimalnie 30 lat.

W piątkowy poranek zawodnicy wyruszyli w trasę pierwszej części rajdu, prowadzącą przez okoliczne miejscowości. Po drodze należało pokonać liczne wyzwania, między innymi próby sportowe sprawdzające umiejętności kierowców, orientację w terenie, regularność jazdy oraz wiedzę historyczną.

Na sobotę przewidziano kolejną trasę z licznymi próbami, spośród których dwie zorganizowano na terenie Wydziału Mechaniczno – Technologiczego Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli. Polegały one na jak najszybszym pokonaniu wyznaczonej trasy. Za popełnione błędy w nawigacji naliczano punkty karne.

Wieczorem odbył się bal komandorski, podczas którego ogłoszono wyniki i dokonano uroczystego wręczenia nagród najlepszym zawodnikom.