Strona: Wizyta studyjna w OPEL MANUFACTURING POLAND w Gliwicach / Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli

Wizyta studyjna w OPEL MANUFACTURING POLAND w Gliwicach

2019-05-16
, red.  Piotr Ludian

Opel to firma z ponad 120 letnią tradycją. Opel Manufacturing Poland jest obecny w Polsce 20 lat a od 2017 roku należy do Grupe PSA. Obecnie w Gliwicach produkowane są dwa modele samochodów osobowych: Opel ASTRA i Opel CASCADA (kabriolet).

Grupa przedstawicieli studentów i pracowników Wydziału Mechaniczno-Technologicznego miała możliwość zapoznania się z procesami produkcji wydziału karoserii, malarni oraz montażu i kontroli ostatecznej. Firmę oraz poszczególne wydziały zaprezentowali i przedstawili pracownicy Marek Piszcz i Marek Jankowski. Za sprawy organizacyjne naszej wizyty w firmie troszczyła się Pani Aleksandra Rzepka.

Opel Manufacturing Poland to fabryka przemysłu 4.0. W procesach wytwarzania komponentów samochodowych, montażu, malowania i składania a także kontroli wykorzystywane są przede wszystkim roboty. Roboty wykonują operacje cięcia, zginania, zgrzewania, lutospawania, spawania laserowego i kontroli pomiarowej. Roboty autonomiczne wykorzystywane są do transportu wewnętrznego części produkcyjnych z magazynu na stanowiska produkcyjne oraz komponentów pomiędzy etapami produkcji. Dzięki doskonałej organizacji produkcji, robotyzacji procesów oraz automatyzacji firma pracując w trybie dwuzmianowym wykonuje jeden samochód co 115 sekund. 31 sierpnia 1998 roku z linii produkcyjnej OPLA w Gliwicach zjechał pierwszy samochód. Była to biała Astra Classic pierwszej generacji widoczna na zdjęciu. Dla porównania obok jest prezentowany najnowszy model Astry.