25 października w auli Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli odbyło się uroczyste spotkanie, podczas którego przyznano nagrodę Orła – laur Oddziału Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich w Stalowej Woli – wraz z tytułem „Inżyniera Roku 2024”. Nagrodę otrzymał Jerzy Kuter, konstruktor Huty Stalowa Wola oraz Ośrodka Rozwojowego Maszyn Ziemnych i Transportowych. Uczestnicy świętowali również Dzień Seniora SIMP.
Okolicznościową laudację wygłosił Stanisław Wójcik, przewodniczący Koła Miejskiego SIMP w Stalowej Woli, który przybliżył zawodową ścieżkę laureata (stypendysta HSW, mistrz na wydziale remontu obrabiarek, pion konstrukcyjny produkcji wojskowej w OBRMZiT, a potem w HSW). Wskazał na jego ogromną wiedzę i cenne doświadczenie, które okazały się niezbędne we wdrożeniach do seryjnej produkcji wyrobów wojskowych, takich jak: transporter MT-LB, samobieżna haubica 2S1 Goździk kalibru 120 mm, armatohaubica samobieżna AHS Krab kalibru 155 mm oraz M120 Rak – samobieżny moździeż kalibru 120 mm .
Laureat podziękował za przyznane wyróżnienie. Podkreślił, że odbiera je jako wyraz uznania dla całego środowiska konstruktorów, gdyż jego zdaniem przez Hutę i OBRMZiT przeszło wielu świetnych inżynierów, którzy także zasługują na Orła.
Wśród uczestników znalazło się 17 osób, które odebrały statuetki i dyplomy z okazji jubileuszowych urodzin. Przyznawane są one w 5-letnich cyklach, zaczynając od 70-latków.
Tegoroczni jubilaci: Józef Brożek, Stanisław Dobrowolski, Roman Irsmanbet, Dorota Kara, Lidia Kołodziejska, Andrzej Matuła, Mieczysław Niemiec, Marian Piechota, Antoni Rusinek, Marian Sołtys, Adam Szczygieł, Maria Szelest, Tadeusz Szubartowski, Andrzej Świerszczek, Bogumiła Tobola, Andrzej Tyrała, Antoni Zaborowski.
W 2025 roku będziemy obchodzić 60-lecie kształcenie kadry inżynierskiej w Stalowej Woli. Punkt Konsultacyjny Politechniki Rzeszowskiej w tym mieście powstał właśnie w 1965 roku, a w 1998 roku Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny. W 2016 roku został on przekształcony w Wydział Mechaniczno-Technologiczny.
Cieszymy się, że to właśnie na naszym wydziale odbyło się tak ważne spotkanie. Słuchając tych niezwykle interesujących opowieści, w których nikt nie mówił wyłącznie o swoich zasługach, wręcz przeciwnie, bardziej podkreślał znaczenie i rolę swoich kolegów i koleżanek, można wysnuć jeden wniosek. Inżynier to nie tylko zawód, ale pasja i coś o wiele więcej niż zwykła praca.
Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i zapraszamy w mury naszego wydziału na kolejne spotkania.