Strona: III Międzynarodowa Konferencja Naukowa na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym w Stalowej Woli – dzień pierwszy / Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli

2022-06-08

Dnia 07 czerwca 2022 r. na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli rozpoczęła się III Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „COP potencjałem rozwoju oraz innowacji w konstrukcjach i technologiach specjalnego przeznaczenia”. Głównym celem konferencji było przedstawienie oferty i możliwości badawczych dla przemysłu zbrojeniowego. Możliwa była również wymiana doświadczeń, poglądów oraz wiedzy pracowników uczelni i przedsiębiorstw dla potrzeb zacieśniania współpracy z polskimi przedsiębiorstwami przemysłu obronnego. W trakcie konferencji prezentowano najnowsze osiągnięcia z zakresu materiałoznawstwa, konstrukcji i technologii specjalnego zastosowania, wystawy sprzętu oraz aparatury badawczej i naukowej.

Tematyka konferencji dotyczyła zagadnień z zakresu: technologii specjalnych (w tym: spawalnictwa, odlewnictwa, przeróbki plastycznej, obróbki mechanicznej i montażu), nowoczesnych narzędzi i badań, innowacyjnych technik i metod wytwarzania oraz jakości i organizacji produkcji.

Organizatorami konferencji była Politechnika Rzeszowska, Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli, Huta Stalowa Wola S.A. oraz Miasto Stalowa Wola. W Radzie Programowej Międzynarodowej Konferencji Naukowej zasiedli Rektorzy uczelni wyższych: Rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, Rektor Politechniki Świętokrzyskiej prof. dr hab. inż. Zbigniew Koruba, Rektor Uniwersytetu Techniczno-Humanistycznego w Radomiu prof. dr hab. Sławomir Bukowski, Rektor Akademii Morskiej w Szczecinie dr hab. inż. kpt. ż. w. Wojciech ŚLĄCZKA prof. AMS.

Uroczystego otwarcia konferencji dokonał Pan dr hab. inż. Andrzej Trytek, prof. PRz - Dziekan Wydziału Mechaniczno – Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli witając licznie przybyłych przedstawicieli środowisk naukowych oraz przemysłu. Głos zabrał również Pan dr hab. inż. Lesław Gniewek, prof. PRz Prorektor ds. Nauki Politechniki Rzeszowskiej życząc uczestnikom konferencji owocnych obrad.

W uroczystym otwarciu zabrał również głos Starosta Stalowowolski Janusz Zarzeczny. Uczestników przywitał także Pan Bartłomiej Zając Prezes Zarządu Huty Stalowa Wola S.A., który niestety ze względu na obowiązki zawodowe nie mógł być na miejscu, ale uczynił to przy użyciu dostępnych technologii.

Ważnym punktem uroczystego otwarcia było wspomnienie prof. dr. hab. inż. Wiesława Kaniewskiego, który odszedł w 2019 r.

Na pierwszy dzień konferencji składały się dwie sekcje wykładowe, w trakcie których prelegenci referowali wyniki różnorodnych badań naukowych mogących mieć szerokie zastosowanie w przemyśle. Wykłady przeplatane były z prezentacjami firm partnerskich ściśle współpracujących ze środowiskiem naukowym we wdrażaniu innowacyjnych technologii wytwarzania. Wśród prezentujących się firm były Huta Stalowa Wola S.A. , Autosan sp. z o.o., Superior Industries Production Poland Sp. z o.o., IB-S.pl sp. z o.o., ITA spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Sp.k. oraz Agencja Rozwoju Przemysłu oddział w Tarnobrzegu.

Pierwszy dzień obrad zakończył się zwiedzaniem Muzeum COP znajdującym się nieopodal siedziby Wydziału Mechaniczno-Technologicznego oraz Wystawy samochodów zabytkowych mieszczącej się w siedzibie Wydziału.