Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli rozszerzył swoją ofertę naukowo - badawczą i badawczo - rozwojową w nowoczesne urządzenie do badań dylatometrycznych. Zakup wyposażenia został współfinansowany ze środków inwestycyjnych: Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Politechniki Rzeszowskiej. Całkowita wartość inwestycji pt.: „Zakup wyposażenia pracowni badań cykli cieplnych i struktur materiałów” wyniosła 3.916.878,- zł.
Otwarcie nowoczesnej pracowni dylatometrycznej odbyło się w laboratorium WMT przy obecności JM Rektora PRz prof. dr hab. inż. Piotra Koszelnika oraz Prezydenta Miasta Stalowa Wola Lucjusza Nadbrzeżnego. Uczestnikami byli także licznie reprezentowani przedstawiciele otoczenia przemysłowego, ARP S.A TSSE EURO-PARK Wisłosan, Wschodniego Sojuszu Motoryzacyjnego i wielu innych. Przybyłych gości powitał Dziekan Wydziału Mechaniczno-Technologicznego dr hab. inż. Andrzej Trytek prof. PRz, a następnie wprowadził uczestników w tematykę wydarzenia.
Podczas otwarcia głos zabrali prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik oraz Prezydent Miasta Stalowa Wola Lucjusz Nadbrzeżny. Prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, podkreślił, że wybór inwestycji w nowoczesną aparaturę dla WMT w Stalowej Woli nie jest przypadkowy. Zakupione urządzenie doskonale wpisuje się w profil tego Wydziału. Daje nowe możliwości współpracy z przedsiębiorstwami, szczególnie o profilu produkcji z metali i stopów Nowoczesny dylatometr przyczyni się do dalszego rozwoju naukowego Wydziału i jego kierunków kształcenia. Przemysł będzie miał możliwość realizacji badań blisko swoich siedzib szybciej, taniej a przede wszystkim na najnowocześniejszym urządzeniu i na światowym poziomie. Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny: „Bardzo się cieszę, że właśnie tutaj, na Politechnice Rzeszowskiej w Stalowej Woli, w Jubileuszowym roku, możemy świętować zarówno 60-lecie kształcenia politechnicznego w naszym mieście, jak i 80-lecie praw miejskich Stalowej Woli. To moment, w którym pokazujemy, jak istotna jest nauka, szczególnie w mieście o tak bogatej tradycji przemysłowej. Politechnika Rzeszowska na stałe wpisuje się w krajobraz wiedzy i rozwoju naszego miasta, a ta nowa inwestycja jest tego najlepszym dowodem. Dzięki działaniom wspaniałej kadry naukowej Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli ta idea współpracy wiedzy z biznesem jest tutaj realizowana. Za te działania chciałbym bardzo serdecznie podziękować i pożyczyć, aby ten sprzęt budował rozwój gospodarczy miasta Stalowej Woli i całego regionu.”
Podczas otwarcia odbyło się seminarium o nowoczesnych badaniach dylatometrycznych, przygotowane przez dostawcę aparatury naukowej Spectro-Lab, które zaprezentował Pan Dawid Sałata. Po zakończeniu seminarium uczestnicy zapoznali się z możliwościami technicznymi nowoczesnego dylatometru. Badania na tym urządzeniu umożliwiają określanie temperatur, kinetyki przemian fazowych materiałów, mikrostruktur i właściwości mechanicznych w wysokich temperaturach oraz analizę przemian fazowych po skomplikowanych zabiegach obróbki cieplno-plastycznej. Zaprezentowany nowoczesny dylatometr odkształceniowy umożliwia badania materiałów w zakresie temperatur od -150oC do 1700oC, w atmosferze gazu obojętnego, próżni lub powietrza, szybkość nagrzewania i chłodzenia to max. 4000 K/s, max. siła odkształcania 20 kN.