U progu akademickich wakacji, 12 lipca 2022 r., na przygodę z nauką wyruszyły przedszkolaki ze stalowowolskiego przedszkola "Chatka Misia". Zajęcia rozpoczęły się od warsztatów i pokazów chemicznych poprowadzonych przez dr Agnieszkę Kramek, mgr inż. Justynę Gumieniak oraz Amelię.
Podczas zajęć dzieci samodzielnie wykonały pyszne żelki owocowe. Następnie asystenci (wybrani spośród przedszkolaków) czarowali wodę. Za pomocą kilku kropelek różnych odczynników chemicznych zmieniali kolor wody. Dzieci wywołały również ducha chemicznego, któremu nadały specjalne imię. „Kacperek” wyszedł z magicznej menzurki wywołując uśmiechy i zdziwienie na twarzach uczestników. Następni asystenci pomogli w karmieniu chemicznego potwora styropianowymi przysmakami, obudzeniu pianowego stwora, dodawaniu odwagi chemicznemu kameleonowi, który nawet kilkukrotnie zmieniał barwę. Na koniec tej części zajęć przedszkolaki miały okazję spróbować, jak smakują lodowe chrupki kukurydziane zmrożone ciekłym azotem. Po zjedzeniu tych lodów dzieci na chwilę zamieniły się w smoki.
W kolejnym bloku zajęć dzieci poznały "Bryłki bez kleju". Jest to projekt, który został zrealizowany przez Panią dr Weronikę Woś wraz ze studentami pierwszego roku kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji naszego Wydziału. Bryłki bez kleju mogą służyć jako materiały pomocnicze do nauki matematyki w szkołach, w szczególności na lekcjach z działu stereometria. Poza tym "Bryłki bez kleju" są po prostu świetną zabawą. Wystarczy pobrać dowolny gotowy schemat, wydrukować go i wyciąć. Następnie kartkę należy pozaginać wzdłuż zaznaczonych linii. Kierunek wszystkich zagięć jest ten sam, tj. „do środka”. Mając tak przygotowaną kartkę pozostaje ją odpowiednio złożyć, aby uzyskać gotową przestrzenną bryłę bez użycia kleju (https://knip.prz.edu.pl/projekty/brylki-bez-kleju).
Dzieci miały też okazję pobawić się w piaskownicy. Podczas zajęć "Nie ma to jak piaskownica" powstały piękne zamki otoczone fosą i inne fortyfikacje. Dzieciaki popisały się kreatywnością i świetnymi umiejętnościami konstrukcyjnymi. Foremki, z których korzystali mali inżynierowie, zostały wykonane za pomocą druku 3D.
Nutkę rywalizacji można było zaobserwować podczas grania w Square Wars. To studencki projekt gry internetowej wykonanej w technologii HTML, CSS, JS. Celem projektu jest nauka tworzenia profesjonalnych aplikacji internetowych, które łączą w sobie elementy modelowania i wizualizacji (https://knip.prz.edu.pl/projekty/square-wars). Ten blok zajęć zakończył się zabawą z pająkiem-robotem, który zaprezentował dla Drużyny Misia swój wyjątkowy układ taneczny.
Przedszkolaki zwiedziły też wystawę pojazdów zabytkowych mieszczącą się na podziemnym parkingu Wydziału. Nie brakuje tu polskich, kultowych pojazdów, takich jak: Warszawa, Syrena, Nysa, Polonez oraz Polskie Fiaty 125p i 126p, czyli popularny „duży Fiat” i „maluch”. Obok nich, można zobaczyć polski mikrosamochód Mikrus, produkowany w pobliskich zakładach doliny lotniczej, wywodzących się z COP-u: WSK Mielec oraz WSK Rzeszów (silniki). Do grona bardzo rzadkich pojazdów należy prototypowa Syrena Laminat, posiadająca nadwozie wykonane z tworzywa sztucznego, wytworzonego z włókien szklanych z Huty Szkła w Krośnie oraz żywic epoksydowych z zakładu Organika w Nowej Sarzynie.
Na koniec dzieci odebrały z rąk Pana Dziekana dr hab. inż. Andrzeja Trytka, prof. PRz zasłużoną nagrodę - Dyplom Małego Inżyniera. Wszystkie przedszkolaki zgodnie zapewniły, że wrócą do nas za kilka lat po dyplom dużego inżyniera. Trzymamy ich za słowo!