Strona: Nowoczesne systemy automatyzacji zakładów przemysłowych - FANUC DAY / Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli

Nowoczesne systemy automatyzacji zakładów przemysłowych - FANUC DAY

2017-12-19

W dniu 18 grudnia 2017 r. w siedzibie Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli odbyło się spotkanie z przedstawicielami firmy FANUC będącej światowym liderem w  produkcji systemów automatyzacji zakładów produkcyjnych.

Zaproszenie na spotkanie przyjęło wielu przedstawicieli firm: HSW S.A, Liugong Dressta Machinery, Pratt&Whitney Rzeszów S.A, ZETO-Rzeszów Sp.z o.o., FME Food Machinery Sp.z o.o., Alumetal Gorzyce, INTERMECH Sp.z o.o., Zakład Elektroniki i Automatyki CHIP Stalowa Wola. W wykładach i prezentacjach uczestniczyli pracownicy Politechniki Rzeszowskiej.

Na spotkanie przybyła również młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli, Centrum Edukacji Zawodowej w Stalowej Woli, Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Stalowej Woli.

Spotkanie otworzył Dziekan ds. nauki dr hab. inż. Andrzej Trytek, prof. PRz witając przybyłych prelegentów, przedstawicieli firm, pracowników Politechniki Rzeszowskiej, młodzież szkolną i podkreślając wyjątkową wartość wydarzenia.

Prelegentami odbywającego się wykładu byli Jędrzej Kowalczyk, prezes zarządu FANUC Polska sp. z o.o., oraz Mateusz Amroziński, inżynier wsparcia technicznego/specjalista ds. nowych projektów  FANUC Polska sp. z o.o.

W trakcie kilkugodzinnej sesji zatytułowanej „RoboINNOWACJE FANUC - błękitny ocean wytwarzania w dobie IoT” przedstawiciele firmy FANUC zaprezentowali najnowocześniejsze rozwiązania służące automatyzacji procesów produkcyjnych wdrażane sukcesywnie od kilkudziesięciu lat. Wielokrotnie podkreślali konsekwencję z jaką firma stara się rozwijać mając na celu zwiększenie produktywności, udoskonalanie produktów, obniżenia kosztów i optymalizację procesów produkcyjnych utrzymując najwyższe standardy jakości pracy. Ważnym elementem jej spektakularnego sukcesu jest również inwestowanie w działalność badawczo-rozwojową.

Wśród zagadnień podejmowanych w trakcie spotkania były między innymi: ewolucja robotów przemysłowych, systemy bezpieczeństwa, zasady programowania robotów, inteligentne funkcje stosowane w obrabiarkach CNC, funkcje ułatwiające integrację maszyn, nowe możliwość komunikacji pomiędzy elementami systemu i zarządzania produkcją w czasie rzeczywistym, możliwości wykorzystania sztucznej inteligencji w przemyśle  (edge computing, FANUC ZDT Zero Downtime) i wiele innych interesujących kwestii dotyczących automatyzacji.

W kolejnej części spotkania przedstawiciele firmy FANUC zaprezentowali praktyczne możliwości robotów przemysłowych i odpowiadali na pytania uczestników wydarzenia. Młodzież szkół ponadgimnazjalnych i studenci Wydziału Mechaniczno-Technologicznego uczestniczyli w prezentacji prowadzonej przez Dziekana d/s kształcenia dr Andrzeja Chmielowca dotyczącej zagadnień informatycznych.

Wszystkie wykłady i prezentacje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.