Strona: Podpisanie Porozumienia Stalowowolskiego / Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli

Podpisanie Porozumienia Stalowowolskiego

2019-04-16
, red.  Piotr Ludian
Fot. Andrzej Łączek

Dzień 15 kwietnia br. był wyjątkowy dla całej społeczności akademickiej Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli. Podczas uroczystego spotkania na auli Wydziału zostało podpisane Porozumienie Stalowowolskie, którego celem jest stworzenie najlepszych warunków dla stabilnego rozwoju społecznego i gospodarczego miast i regionów z obszaru Centralnego Okręgu Przemysłowego.  Strony porozumienia chcą podjąć działania prowadzące do dynamicznego rozwoju kształcenia kadr technicznych na poziomie wyższym technicznym w Wydziale Mechaniczno-Technologicznym Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli. Zobowiązują się również prowadzić działania zmierzające do rozbudowy bazy dydaktycznej, infrastruktury naukowo-badawczej, teleinformatycznej oraz laboratoryjnej bazy naukowo-badawczej Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli.

Dziekan Wydziału dr hab. inż. Aleksander Mazurkow, prof. Prz, witając wszystkich przypomniał, że region stalowowolski to przede wszystkim przemysł, który ma swoje korzenie w historycznym Centralnym Okręgu Przemysłowym – a to zobowiązuje - podkreślił.  Zaznaczył również, iż do rozwoju niezbędne jest partnerstwo: nauki, przemysłu i samorządów, które w dniu dzisiejszym staje się faktem. Następnie zostały przedstawione założenia inicjatywy stalowowolskiej oraz jej strony.  W imieniu Politechniki Rzeszowskiej głos zabrał rektor prof. Tadeusz Markowski, który po raz kolejny potwierdził, że pokłada nadzieję w Stalowej Woli, w rozwoju regionu oraz Politechniki Rzeszowskiej. Następnie prodziekan ds. nauki – dr hab. inż. Andrzej Trytek, prof. Prz opowiedział o perspektywach związanych z realizacją postanowień porozumienia. Chodzi  m.in. o uruchomienie Centralnego Laboratorium Dydaktyczno-Naukowego i Badawczo-Wdrożeniowego na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym, a także o budowę linii światłowodowej w ramach Polskiej Szerokopasmowej Sieci Naukowej PIONIER, do której zostaną włączone wszystkie szkoły wyższe i przemysłowe ośrodki badawczo-rozwojowe zlokalizowane w regionie. Podkreślił również, że inicjatywy zawarte w stalowowolskim porozumieniu doskonale wpisują się w założenia Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego, która była prezentowana w styczniu br. przez Pana  Ministra Jerzego Kwiecińskiego właśnie tutaj w Stalowej Woli.

Następnie głos zabierali przedstawiciele samorządów, którzy jednogłośnie wyrazili swoje poparcie dla tej inicjatywy. „Dzisiaj będzie podpisane porozumienie, które pokazuje to, że samorząd, ale też władze uczelni, władze województwa podkarpackiego, mają patrzenie dalekosiężne w kierunku rozwoju naszego województwa” – powiedziała Wicewojewoda Podkarpacka Lucyna Podhalicz. Z kolei Pani Ewa Draus  Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego mówiła o nowym rozdziale dla Politechnikioraz wsparciu jakie zapewniają władze wojewódzkie na potrzeby inteligentnego rozwoju Stalowej Woli i jej otoczenia gospodarczego. W skierowanych do zebranych słowach Starosta Stalowowolski Janusz Zarzeczny zapewnił o wspieraniu rozwoju szkolnictwa wyższego technicznego w Stalowej Woli przez samorząd powiatowy. Wyraził też słowa uznania i podziękowania: „Dziękujemy władzom Uczelni za to, że dostrzegły Stalową Wolę jako dobry bastion do rozwoju tego szkolnictwa. Dziękuję również wszystkim pracodawcom, którzy pracują na naszym rynku, którzy dają szansę rozwoju młodemu pokoleniu ….”. W kolejnych słowach Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny wrócił do historii naszego regionu: „Wracamy do idei Centralnego Okręgu Przemysłowego. Wracamy do genialnej idei budowania silnej gospodarki opartej o własne talenty, o siłę własnych umysłów, własnych rąk. Huta Stalowa Wola dzisiaj jest najlepszym przykładem tego, jak może odradzać się przemysł narodowy, strategiczny w postaci przemysłu zbrojeniowego…”

Prezes Zarządu HSW Bartłomiej Zając, podsumowując wszystkie wcześniejsze wypowiedzi dokonał pięknej konkluzji: „Nie ma silnego przemysłu, nie ma nowych technologii, nie ma rozwoju bez nauki, bez kadry, ale też bez wsparcia samorządów czy rządu. Te wszystkie działania, które tutaj realizujemy wspólnie służą temu, aby ten ośrodek i przemysłowy i akademicki w Stalowej Woli był silny, służył temu, by młodzi ludzie znaleźli pracę i zasilili szeregi takich zakładów jak Huta Stalowa Wola, które dzisiaj bardzo dynamicznie się rozwijają.”

Po wystąpieniach osób zaproszonych, sygnatariuszy porozumienia nastąpiła długo wyczekiwana chwila uroczystego złożenia podpisów. Porozumienie podpisali rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Tadeusz Markowski, prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, wicemarszałek województwa podkarpackiego Ewa Draus, starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny i wicestarosta Mariusz Sołtys,  prezes zarządu Huty Stalowa Wola Bartłomiej Zając i członek zarządu HSW Jan Szwedo.