Strona: Posiedzenie Rady Programowej WMT / Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli

Posiedzenie Rady Programowej WMT

2021-03-21

17 marca 2021 roku odbyło się posiedzenie Rady Programowej Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli. Spotkanie odbyło się jedynie w gronie członków Rady, z zachowaniem obowiązujących zasad reżimu sanitarnego. W spotkaniu wzięli udział m.in.  Senator RP  Janina Sagatowska, Wiceprezydent Stalowej Woli Renata Knap oraz JM Rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik.

Podczas obrad została przedstawiona działalność Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli, którą pomimo trudnych warunków pandemii udało się w ubiegłym roku zrealizować. Dziekan WMT dr hab. inż. Andrzej Trytek, prof. PRz omówił pokrótce poszczególne zagadnienia, które zostały podzielone na trzy zagadnienia tematyczne: Wydarzenia, Nauka oraz Plany na przyszłość. Dziekan WMT zapoznał członków Rady z konkursem „Od pomysłu do przemysłu”, który wspólnie z Zakładem Elektroniki i Automatyki „CHIP” w roku 2017 został zainicjowany przez  Wydział. Obecnie konkurs ma rangę ogólnopolską i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród młodzieży z całej Polski.

W ubiegłym roku udało się również zakończyć prace nad europejskimi kwalifikacjami dla technika, inżyniera i eksperta predykcyjnego utrzymania ruchu w ramach projektu DRIVES. Wydane zostały trzy tomy monografii dotyczące tej tematyki.

Ważnym dla naszej społeczności akademickiej wydarzeniem była inauguracja roku akademickiego 2020/2021, którą osobiście przeprowadził JM Rektor prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik. Studia na pierwszym roku rozpoczęło 120 studentów, w tym na studiach stacjonarnych inżynierskich 42 osoby a na niestacjonarnych 63 osoby. Studia magisterskie rozpoczęło 15 osób.

W kolejnym punkcie spotkania przedstawiona została działalność studenckich kół naukowych. Dziekan zaznaczył, że na szczególną uwagę zasługują dwa koła: Koło Naukowe Aero Team oraz Koło naukowe Informatyki Przemysłowej. Dziełem tego pierwszego jest dron, który został skonstruowany przede wszystkim dla potrzeb szkoleniowych. Dodatkowo wszyscy członkowie koła ukończyli specjalistyczne szkolenia uprawniające do sterowania bezzałogowymi statkami powietrznymi. Z kolei Koło Naukowe Informatyki Przemysłowej wzbogaciło się o  zaprojektowany i zaprogramowany przez członków koła robot HUMERO. Został on wykonany według pomysłu studentów i będzie wykorzystywany dla potrzeb dydaktycznych i naukowych.

Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli rozwija się w bardzo szybkim tempie, co jest spowodowane  rosnącą liczbą studentów i koniecznością zwiększania miejsc pracy dla kadry dydaktycznej, a także rozbudową i unowocześnianiem laboratoriów. Obecnie na WMT jest zatrudnionych 45 osób. Tym samym próbujemy sprostać wymaganiom dotyczącym kształcenia, szczególnie tego praktycznego. W tym celu zmodyfikowano i unowocześniono laboratoria WMT. Utworzono między innymi laboratorium robotyzacji, wirtualnego spawania, symulacji procesów odlewania, symulacji wtrysku tworzyw sztucznych, odlewnictwa precyzyjnego, badań układów mechanicznych, automatyki i sterowania. Dzięki temu w ubiegłym roku studenci mieli możliwość zrealizowania przy ich wykorzystaniu 18 prac inżynierskich, 34 prace magisterskie. W trakcie realizacji jest również 5 prac doktorskich.  Dodatkowo wykonano 20 prac badawczych dla podmiotów gospodarczych. Aparatura posłużyła również do uzyskania wyników wykorzystanych w 32 publikacjach naukowych i opracowaniach oraz monografiach krajowych i zagranicznych.  W ubiegłym roku udało się sfinalizować utworzenie  pracowni patronackiej LiuGong Dressta Machinery Sp. z o.o., którą firma wyposażyła w sprzęt audiowizualny, specjalistyczne postery oraz komponenty i części produkcyjne. Dzięki wsparciu i zaangażowaniu firm: HSW S.A., LiuGong Dressta Machinery Sp. z o.o., Superior Industries Production Poland Sp. z o. o., Zakład Elektroniki i Automatyki CHIP, Thoni Alutec Sp. z o.o. zmienia się wygląd wnętrza budynku WMT oraz doposażenie pracowni dydaktycznych i naukowych.

Ostatnim punktem posiedzenia były plany na przyszłość, z których najważniejszym wydaje się być aktywizacja nawiązanej współpracy z uczelniami partnerskimi z Czech, Słowacji, Serbii i Chin w zakresie wymiany studentów i pracowników dydaktyczno-naukowych.  Szczególnie istotnym jej elementem jest możliwość odbywania praktyk i staży.

Kolejnym wyzwaniem jest  pogłębianie współpracy z firmami Stalowowolskiej Strefy Gospodarczej (SSG) oraz stała promocja i wzmacnianie roli Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej mająca na celu zainteresowanie młodzieży studiami technicznymi.

Na zakończenie spotkania wszyscy goście mieli możliwość obejrzenia nowych pracowni i laboratoriów.

Wszystkim uczestnikom Rady Programowej dziękujemy za obecność oraz poświęcony czas. Dziękujemy za rzeczową dyskusję oraz zainteresowanie sukcesami i problemami  Wydziału. Sympatykom i sponsorom WMT dziękujemy za wsparcie merytoryczne i materialne w podejmowanych przez nas działaniach.