W Miejscu Aktywności Lokalnej „Strefa Spotkań” powstaje „Strefa Młodych” – przestrzeń dla integracji i rozwoju stalowowolskiej młodzieży. Zaplanowaliśmy dla młodzieży szereg aktywności. Po pierwsze - cykl warsztatów, który wzbudzi w młodych kreatywność, poczucie odpowiedzialności za swoje najbliższe otoczenie oraz przekonanie, że poprzez swoje zaangażowanie mogą zmieniać otaczającą ich rzeczywistość. Po ukończeniu warsztatów młodzi zdecydują jakie pomysły na działania chcieliby zrealizować i opracują kilka scenariuszy wydarzeń do zrealizowania we współpracy ze społecznością lokalną. Będą przy tym korzystać z istniejącego zaplecza MAL w postaci sal, sprzętu i wyposażenia.
Wiemy, że ważnym tematem dla młodych jest ekologia. W ramach projektu zaplanowaliśmy więc organizację eventów mających na celu kształtowanie pozytywnego stosunku do przyrody i środowiska naturalnego. Na eventach poruszać będziemy tematy związane z eco life (sprzątaniem bez chemii, tworzeniem naturalnych kosmetyków), zero waste i edukacją globalną.
W ramach „Strefy Młodych” uruchomiliśmy również Punkt Informacji Europejskiej EURODESK, który zajmuje się udzielaniem informacji o możliwości rozwijania się w obszarze edukacji, szkoleń i mobilności zagranicznych. Spotkania informacyjne oraz warsztaty i szkolenia, prowadzone w punkcie informacyjnym mają na celu zachęcić młodzież do aktywności, mobilności, wskazują jak korzystać z europejskich funduszy unijnych i gdzie szukać staży, praktyk czy też grantów. Dzięki swobodnemu dostępowi do rzetelnej informacji młodzi stają się bardziej aktywni, bardziej mobilni oraz bardziej świadomi swoich praw i możliwości.
Kolejnym działaniem, realizowanym w „Strefie Młodych” są „kawiarenki językowe” – miejsce wzmacniania kompetencji językowych. Kompetencje językowe jako jedne z kompetencji kluczowych są potrzebne do rozwoju osobistego, aktywności, integracji społecznej i zatrudnienia. Częstym problemem w procesie uczenia języków obcych jest przeładowanie programu teorią i gramatyką. Tymczasem brak jest okazji do ćwiczenia języka w mowie. Pomyśleliśmy więc o stworzeniu „kawiarenek językowych” - spotkań językowych, które opierają się na konwersacjach prowadzanych w językach obcych. Uczestnicy rozmawiają na różnorodne tematy, proponowane przez prowadzącego, dzięki czemu szlifują swoją znajomość języka i przełamują lęk związany z mówieniem w obcym języku.
Na zakończenie chcielibyśmy wspomnieć o studio nagrań, które powstanie w najbliższych miesiącach, dzięki wyremontowaniu pomieszczeń w piwnicach MAL. Studio będzie pełniło funkcję sali prób, miejsca do nagrywania dźwięków, tworzenia filmów (w tym teledysków). Będzie w nim pracował animator, posiadający wiedzę muzyczną (związaną z tworzeniem piosenek), filmową (związaną z tworzeniem teledysków) oraz techniczną (związaną z obsługą sprzętu). Korzystanie ze studia będzie przypominało „bank czasu” – w zamian za nieodpłatne korzystanie ze studia młodzi będą wykonywać pracę na rzecz społeczności lokalnej (np. pomagać w organizacji wydarzeń, prowadzić warsztaty muzyczne dla młodszych dzieciaków itp.)
Bardzo zależy nam na tym aby dotrzeć z przekazem o działaniach „Strefy Młodych” do młodzieży, dlatego też będziemy wdzięczni za udostępnienie informacji poprze dostępne środki przekazu oraz wykładowców.
W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt pod numerem 510 264 352 lub pod adresem mailowym maciuch.anna@gmail.com.
Zapraszamy do obejrzenia i udostępnienia spotu Strefy Młodych:
https://www.youtube.com/watch?v=LIctkR304x4
Szczegółowe informacje i terminy spotkań znajdują się na stronie: