W dniu 05 lipca 2023 r. Politechnika Rzeszowska zawarła Umowę o współpracy z firmą Iscar Poland Sp. z o.o. Podpisanie umowy miało miejsce w siedzibie Wydziału Mechaniczno-Technologicznego w Stalowej Woli.
ISCAR jest największą z 15 spółek wchodzących w skład IMC (International Metalworking Companies). Wspólnie są dostawcami kompleksowej linii precyzyjnych narzędzi do obróbki skrawaniem z węglików spiekanych. Firmy te produkują szeroką gamę płytek węglikowych, frezów węglikowych i narzędzi skrawających, obejmujących większość zastosowań związanych z obróbką metali. IMC dostarcza również rozwiązania inżynieryjne i produkcyjne dla głównych gałęzi przemysłu na całym świecie. Wiele innowacyjnych produktów zaprojektowanych specjalnie pod wymagania klienta sprawiło, że IMC jest światowym liderem w głównych gałęziach przemysłu, takich jak motoryzacja, lotnictwo czy produkcja form i matryc.
ISCAR Poland na rynku polskim działa od ponad 30 lat. W tym okresie z dostawcy wyrobów standardowych spółka przekształciła się w firmę oferującą kompleksowe rozwiązania procesów technologicznych w obróbce skrawaniem. Mimo iż jej siedziba znajduje się w Katowicach – stolicy najbardziej uprzemysłowionej części Polski, swoim działaniem obejmuje cały obszar naszego kraju poprzez sieć doskonale przygotowanych przedstawicieli techniczno-handlowych oraz dystrybutorów. Dzięki wdrożeniom nowoczesnych systemów narzędziowych u wielu znaczących użytkowników stała się niekwestionowanym liderem innowacyjności. Działanie to przełożyło się bezpośrednio na jej znaczący udział w rynku narzędziowym. Przez te lata jej odbiorcami stali się reprezentanci głównych gałęzi przemysłu: samochodowego, lotniczego, energetycznego, maszynowego, stoczniowego, form i matryc.
Podczas wydarzenia obecni mieli okazję zapoznać się z profilem firmy oraz możliwościami jakie daje nawiązanie współpracy.
Zakres Umowy obejmuje:
- czynny udział w wybranych wykładach z zakresu obróbki skrawaniem,
- czynny udział w kluczowych wydarzeniach organizowanych przez Uczelnię takich jak: sympozja, kluczowe prelekcje czy inne formy, gdzie nauka przenika się z biznesem,
- wsparcie w zakresie materiałów dydaktyczno-marketingowych,
- cykliczne szkolenia w formie wykładów i pokazów na obrabiarkach dla studentów, jak i kadry pedagogicznej w lokalnej siedzibie firmy,
- wspólną działalność marketingową w mediach społecznościowych.
Porozumienie zostało podpisane w obecności starosty stalowowolskiego Janusza Zarzecznego. Uczelnię reprezentowali dr hab. inż. Andrzej Trytek, prof. PRz Dziekan Wydziału Mechaniczno-Technologicznego oraz dr hab. inż. Mirosław Tupaj, prof. PRz Prodziekan ds. rozwoju. Przedstawicielami Iscar Poland byli Robert Zieliński Prezes Zarządu oraz Bogdan Kaczmarek Specjalista ds. Rozwoju Biznesu. W imieniu Uczelni, na mocy pełnomocnictwa udzielonego przez JM Rektora PRz prof. dr hab. inż. Piotra Koszelnika, umowę podpisał dr hab. inż. Andrzej Trytek, prof. PRz.
W ramach nawiązanej współpracy osobami odpowiedzialnymi za koordynację działań są Bogdan Kaczmarek (z ramienia Iscar Poland) oraz dr inż. Krzysztof Szwajka (z ramienia Uczelni).