Strona: Wydział Mechaniczno-Technologiczny operatorem Laboratorium Międzyuczelnianego / Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli

Wydział Mechaniczno-Technologiczny operatorem Laboratorium Międzyuczelnianego

2017-12-21

W dniu 21 grudnia 2017 r. w siedzibie Wydziału Mechaniczno-Technologicznego została podpisana umowa dotycząca przejęcia przez Politechnikę Rzeszowską naukowo-badawczego Laboratorium Międzyuczelnianego mieszczącego się w budynku Inkubatora Technologicznego w Stalowej Woli.

Sygnatariuszami umowy operatorskiej byli JM  Rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski oraz Prezydent Miasta Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

W uroczystości uczestniczyły władze Wydziału Mechaniczno- Technologicznego, Starosta Powiatu stalowowolskiego Janusz Zarzeczny, przedstawiciele władz lokalnych, członkowie Rady Programowej, przedstawiciele firm, przedstawiciele lokalnych mediów, pracownicy i studenci Wydziału Mechaniczno-Technologicznego.

Dziekan Wydziału Mechaniczno-Technologicznego w Stalowej Woli dr hab. inż. Aleksander Mazurkow, prof. PRz witając przybyłych na uroczystość gości podkreślił ogromną  wagę wydarzenia dla rozwoju uczelni. Przejęcie laboratorium otwiera nowe możliwości kształcenia, prowadzenia wielostronnych projektów naukowo-badawczych, współpracy w lokalnym przemysłem i realizacji praktycznego toku studiów.

Szczegółowe informacje dotyczące wyposażenia Laboratorium wysokozaawansowanych materiałów i struktur kompozytowych i laboratorium zaawansowanych technik laserowych zostały przedstawione przez Dziekana ds. nauki dr hab. inż. Andrzeja Trytka, prof. PRz.

Naukowo-badawcze Laboratorium Międzyuczelniane wyposażone jest w wiele specjalistycznych maszyn i urządzeń wyszacowanych na wartość 28 mln złotych. Wśród stanowisk pomiarowo- badawczych znajdują się między innymi: zrobotyzowany system spawania laserowego, stanowisko do laserowego mikrospawania z oprzyrządowaniem, urządzenia do określania stanu i parametrów powierzchni, przenośne urządzenie do pomiaru chropowatości, profilometr z wyposażeniem, przyrządy do badania szczelności powłok, zawartości ferrytu, głębokości pęknięć, grubości powłok, pomiaru twardości, defektoskop ultradźwiękowy do badań metodą Phased Array, zestaw do opracowywania modeli 3D, helowy detektor szczelności, skaningowy mikroskop elektronowy z przystawką EDS, mikroskop podczerwieni, mikroskop sił atomowych (AFM), dyfraktometr rentgenowski, spektrometr fotoelektronów XPS, mikroskopy optyczne, wysokorozdzielczy skaner wolumetryczny, spektrometr ICP-OES, spektrometr ICP-MS/MS z laserową ablacją, mikroanalizator rentgenowski.

Po uroczystym podpisaniu umowy operatorskiej głos zabrał JM Rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski. Podkreślił, iż przejęcie funkcji operatora Laboratorium Międzyuczelnianego otwiera nowe perspektywy rozwoju dla środowiska akademickiego w regionie i daje możliwość kształcenia kolejnych pokoleń studentów z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii odpowiadając na potrzeby rynku pracy. Złożył również podziękowania na ręce Prezydenta Miasta Stalowej Woli  Lucjusza Nadbereżnego za długoletnią owocną współpracę władz z miasta z uczelnią.

Starosta Powiatu Janusz Zarzeczny i Prezydent Miasta Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny zadeklarowali chęć ścisłej współpracy z Wydziałem Mechaniczno-Technologicznym wspierając podejmowane inicjatywy naukowo-badawcze.

Rektor Politechniki Rzeszowskiej wraz z zaproszonymi na uroczystość gośćmi odwiedzili sale laboratoryjne Wydziału Mechaniczno-Technologicznego, w których mieści się nowoczesna aparatura badawczo-pomiarowa.

Po spotkaniu w siedzibie Wydziału Mechaniczno-Technologicznego uczestnicy uroczystości mieli okazję do obejrzenia poszczególnych stanowisk pomiarowo-badawczych Laboratorium Międzyuczelnianego w budynku Inkubatora Technologicznego mieszczącego się przy ul. Kwiatkowskiego 9 w Stalowej Woli.