Mechanika i budowa maszyn - studia magisterskie
Studia magisterskie o profilu praktycznym prowadzone na Politechnice Rzeszowskiej w Stalowej Woli - Wydział Mechaniczno-Technologiczny. Kładziemy duży nacisk na zajęcia ćwiczeniowe, laboratoryjne i projektowe oraz praktyki przemysłowe w porównaniu do kierunków o profilu ogólnoakademickim. Program studiów został skonstruowany w taki sposób, aby mogły na nim studiować zarówno osoby, które ukończyły studia inżynierskie na kierunku mechanika i budowie maszyn lub zarządzanie i inżynieria produkcji.
Studia II stopnia na kierunku mechanika i budowa maszyn o profilu praktycznym przygotowują absolwentów o wysokich kwalifikacjach zawodowych do podjęcia samodzielnej pracy w zakładzie przemysłowym, laboratorium naukowo-badawczym, szkolnictwie wyższym, średnim lub zawodowym. Wykształcenie obejmuje opanowanie przedmiotów ogólnych, kierunkowych i specjalistycznych. Stan wiedzy i umiejętności absolwenta kierunku mechanika i budowa maszyn daje dobre podstawy do podejmowania pracy w przedsiębiorstwach produkcyjnych i usługowych związanych z przemysłem maszynowym w działach konstrukcyjnych, technologicznych, organizacji i zarządzania produkcją, robotyzacji i automatyzacji procesów wytwarzania oraz w placówkach naukowo – badawczych przemysłu maszynowego.
Na kierunku oferujemy dwie specjalności:
- Robotyzacja i organizacja procesów wytwarzania
- Informatyczne wspomaganie procesów wytwarzania
Dodatkowe Stypendium Prezydenta Miasta Stalowa Wola
Stypendium Prezydenta Miasta Stalowa Wola jest dodatkową formą wsparcia materialnego studentów w Stalowej Woli. Jest to dodatkowe stypendium, oprócz socjalnego stypendium Rektora. Każdy student od pierwszego semestru otrzymuje stypendium Prezydenta Miasta Stalowa Wola. Na kolejnych semestrach wartość stypendium wzrasta w zależności od średniej ocen uzyskanych w poprzednim semestrze. Szczegóły dotyczące stypendium: https://www.stalowawola.pl/nasze-miasto/edukacja/stypendia-dla-studentow/
Kompetencje absolwenta
Absolwenci kierunku uzyskują wszechstronną wiedzę i umiejętności z zakresu technologii, konstrukcji i eksploatacji maszyn, robotyki i automatyki obejmującą podstawy teoretyczne i wiedzę praktyczną oraz umiejętności wykorzystania nowoczesnych technik komputerowych w projektowaniu i produkcji. Wiedza i umiejętności absolwentów kierunku obejmują projektowanie procesów technologicznych, programowanie robotów, sterowanie i systemy wirtualne, technologie IT, współczesne technologie wytwarzania oraz współczesne metody badawcze, systemy CAD/CAM CAE.
Absolwent kierunku posiada wiedzę i umiejętności z zakresu wytwarzania komponentów, konstrukcji i organizacji produkcji, informatycznych systemów projektowania i robotyzacji produkcji, a w szczególności dotyczących aplikacji technologii IT w przemyśle 4.0, przemysłowych systemów sterowania i komunikacji, inteligentnych systemów monitorowania i diagnozowania. Jest przygotowany do wykonywania obowiązków projektanta, konstruktora, technologa lub pracownika nadzoru służb produkcyjnych. Absolwent posiada wiedzę z zakresu rozwiązywania problemów związanych z technologiami wytwarzania z obszaru automatyzacji oraz robotyzacji, a także problematyki kontroli jakości i efektywności produkcji. Zdobyta wiedza i umiejętności umożliwią absolwentowi podnoszenie kwalifikacji na przykład z zakresu badań nieniszczących Certificate of Non-Destructive Testing (NDT) czy też uzyskania tytułu Europejskiego Inżyniera Spawalnika wraz z Certyfikatem Europejskiego/Międzynarodowego Inżyniera Spawalnika EWE/IWE, nadawanym w Polsce przez Europejską Federację Spawalniczą.
Możliwość wyboru przedmiotów obieralnych/specjalistycznych
W ramach kierunku prowadzone są dwie grupy przedmiotów obieralnych/specjalistycznych. Jedna z nich koncentruje się na zagadnieniach związanych z automatyzacją i robotyzacją produkcji, a druga na wykorzystaniu technik komputerowych w projektowaniu i procesach produkcyjnych.
Perspektywy zatrudnienia, zawody, instytucje, w których będzie mógł pracować absolwent
Absolwenci kierunku posiadają poszerzoną i ugruntowaną wiedzę w zakresie metod i narzędzi stosowanych w nowoczesnym przemyśle. Studia dają solidną podstawę do zajmowania samodzielnych stanowisk specjalistycznych, jak również stanowisk kierowniczych.
Możliwość uzyskiwania kwalifikacji na wyższym poziomie
Absolwenci Wydziału Mechaniczno-Technologicznego kierunku mechanika i budowa maszyn przygotowywani są do podjęcia studiów w Szkole Doktorskiej na Politechnice Rzeszowskiej.
powrót: REKRUTACJA