Umiejętność programowania to aktualnie jedna z najistotniejszych kompetencji. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, jak wielką rolę w dzisiejszych czasach odgrywają komputery. Są one obecne w wielu sprzętach codziennego użytku: w smartfonach, pralkach, lodówkach, a nawet w najprostszych urządzeniach. W jaki sposób masz wydział przygotowuje młodych ludzi do tych wyzwań?
Przede wszystkim kształci praktycznie - po skończeniu studiów, a nawet już w tracie, studenci oferowanych przez bas kierunków mogą podjąć pracę jako programiści.
-
- Stosujemy innowacyjną metodę nauczania - nauczanie przez projekt (Project-Based Learning);
- Chętni studenci odbywają praktyki i staże w firmach programistycznych;
- Zajęcia specjalnościowe prowadzą praktycy – zawodowi programiści biznesowi, developerzy sztucznej inteligencji, robotów i mikrokontrolerów, którzy podczas zajęć przekazują studentom praktyczną wiedzę zdobytą podczas swojej kariery;
- Na specjalnościach związanych z informatyką zespoły studentów realizują zaawansowaną aplikację biznesowe (internetowe i mobilną) pracując zgodnie z zasadami, które obowiązują w profesjonalnych zespołach programistycznych;
- W czasie studiów studenci tworzą indywidualnie oraz w grupie rozbudowane aplikacje mobilne;
- Studenci uczą się, jak identyfikować, analizować i reagować na zagrożenia w środowisku informatycznym w celu zapewnienia ochrony przed atakami w sieci;
- Nasi studenci zdobywają umiejętności projektowania i tworzenia wizualizacji WR i AR, grafik na strony internetowe, korzystając z najnowocześniejszych narzędzi i technologii w tej dziedzinie.
Jakich technologii uczymy?
Język C/C++ to podstawa. Znając podstawy tych języków można w szybki sposób nauczyć się innych języków programowania. Programy napisane w C++ napędzają mikrokontrolery, gry, ale także oprogramowanie specjalistyczne. Uczymy także biblioteki QT, dzięki której programy napisane w tym języku są wieloplatformowe. C++ jest stosowany w systemach wbudowanych oraz w tworzeniu gier. W tym języku zostały napisane systemy operacyjne (lub ich części), takie jak Mac OS, Windows oraz Linux. Język znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie najważniejsza jest wydajność stworzonego kodu i niskie zużycie pamięci — od aplikacji desktopowych (m.in. produkty Adobe np. Photoshop czy Acrobat) przez serwery (Amazon, Ebay, wyszukiwarki) po silniki gier lub ich części (np. Unity czy Unreal Engine).
Język Python to jeden z najpopularniejszych języków programowania. Jeżeli zastanawiasz się, czy warto uczyć się tego języka, zwróć uwagę na to, że jest to język wysokiego poziomu, o różnych paradygmatach programowania, który pracuje na niemal wszystkich platformach sprzętowych. Jego popularność jest związana z wszechstronnością zastosowań: skrypty systemowe, programy bazodanowe, backend aplikacji web, skrypty automatyzujące pracę, oprogramowanie dla robotów, programowanie gier i multimediów czy testowanie oprogramowania.
Python ma ogromny zasób bibliotek, które można wykorzystywać w zależności od tego, jaki typ projektu chcemy realizować. Jest też najpopularniejszym językiem do uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji czy analizy danych. Python to także ogromna społeczność, która powstała dzięki popularności tego języka. Świetnie nadaje się do programowania aplikacji WEB, dzięki frameworkom Django czy Flask. Tego też Cię nauczymy!
JavaScript to dynamicznie typowany język wysokiego poziomu używany przy tworzeniu stron WWW, zapewniając interaktywność stron oraz obsługę zdarzeń, walidacji formularzy czy budowanie elementów nawigacyjnych. W większych projektach warto jednak skorzystać z zalet statycznego typowania i przyjemniejszego programowania obiektowego w języku TypeScript, który jest "nakładką" na JavaScript. Javascript może być wykorzystywany także do tworzenia gier w przeglądarkach czy programowania robotów przemysłowych. Jest on łatwym językiem do rozpoczęcia nauki programowania, bowiem jest to język wysokiego poziomu, a do pisania kodu wystarczy notatnik i przeglądarka. Nie ma też potrzeby kompilowania kodu. Obecnie JavaScript można używać również bez przeglądarki. Wystarczy środowisko uruchomieniowe Node.js, które pracuje niezależnie od przeglądarki i pozwala na uruchamianie kodu JavaScript poza przeglądarką. Współcześnie powstaje dużo aplikacji webowych w tej technologii. Jest to środowisko przenośne i działa w najpopularniejszych systemach: WIndows, Mac OS oraz Linux. Dzięki platformom, takim jak Electron, możliwe jest tworzenie wieloplatformowych, desktopowych aplikacji/gier przy użyciu wyłącznie technologii sieciowych (HTML, CSS, JS). Popularne współczesne frameworki backend/frontend to ExpressJS, NestJS oraz Angular i jak się domyślasz, studiując w Stalowej Woli, nauczysz się tych technologii!
Język C# jest wysokopoziomowym, obiektowym językiem programowania, który powstał jako odpowiedź firmy Microsoft na Javę. Jest ściśle zintegrowany z platformą .NET, która jest zarówno frameworkiem, jak i środowiskiem uruchomieniowym. Choć początkowo język ten został stworzony i najczęściej stosowany do pisania aplikacji na systemy Windows, obecnie trafił na systemy Linux i Mac OS, a dzięki temu możliwe jest tworzenie natywnego oprogramowania w tym języku praktycznie na każdą platformę. C# używany jest w korporacjach do tworzenia aplikacji webowych przy pomocy frameworka .NET Core. Co więcej, C# wykorzystywany jest w popularnym silniku Unity, za pomocą którego można tworzyć gry nawet dla platform VR (Virtual Reality). Nasze pracownie wyposażone są w odpowiednie okulary, co daje możliwość przetestowania stworzonych przez Ciebie projektów! Chcesz nauczyć się języka C#? Zapraszamy na studia w Stalowej Woli, gdzie swoją wiedzą dzielą się doświadczeni praktycy.
Nie zamykamy się również na sprawdzone technologie, ale we współczesnym wydaniu. Dynamiczny rozwój języka PHP spowodował, że jego najnowsza wersja jest z powodzeniem stosowana w wielu współczesnych projektach. Dużą zaletą jest ilość dostępnych miejsc pracy. Jeśli zaś chodzi o sprawy techniczne, język nadaje się na małe i duże projekty. Dobra wydajność kodu najnowszych wersji PHP i prosta składnia oraz wykorzystanie najnowszych wersji frameworków Symfony czy Laravel znacznie skracają czas tworzenia projektów. Chcesz nauczyć się języka PHP i frameworków PHP? Rozpocznij studia w Stalowej Woli i zdobądź pracę programisty!